AnalizMANŞET

Pandemi sürecinin yükselen oyunu: Euro Truck Simulator 2

2012 yılında piyasaya çıkan Euro Truck Simulator 2 (ETS2) oyunu aradan geçen 8 yılın ardından hiç kesmeden büyümeye devam ediyor. Özellikle pandemi döneminde insanların eve kapanmak zorunda kaldığı bugünlerde ETS2 daha da yükselişe geçiyor.

Berk İYBAR, Yazar

Yeni eklenti paketleriyle haritası genişleyen oyunda artık Karadeniz üzerinden İstanbul’a gelebiliyorsunuz. Bu da elbette ülkemizdeki oyuncuları adeta mest ediyor. Farklı kamyonlar kullanarak çeşitli rotalar arasında taşımacılık yaptığınız oyunda dilerseniz kendi kamyonunuzu satın alabilir, filo kurabilir ve işin işletme kısmına da el atabilirsiniz.

Herkes için Simülasyon

Oyuncular mutlu oluyor deyince yeni bir paragraf açmak lazım. Genellikle simülasyon ibaresi soğuk, yüksek zorluğa sahip, öğrenme eşiği yüksek gibi kavramlarla anıldığı için özellikle son 10 yılda ne yazık ki fazla niş kaldı. Özellikle Körfez Savaşı’nın yaşandığı 90’larda neredeyse her ay bir uçak, helikopter simülasyonu çıkarken bugün ne yazık ki bu tür olmak üzere. Ancak ETS2’nin yapımcısı SCS büyük bir denge tutturarak simülasyonu kitlelerle buluşturmayı başarıyor. Oyunda en profesyonel direksiyon setinden en basit klavyeye kadar her türlü destek mevcut. Ayrıca simülasyonlardaki cezalandırma sistemi bu oyunda çok etkili değil. Bir de yapımcıların oyuncular ile kurduğu organik bağ adeta ders niteliğinde. Öyle ki çıkışından 4 sene sonra yani 2016 yılında ETS2 Steam’de kullanıcılar tarafından yılın ödülüne layık görüldü. Ölmeye yakın bir tür olan simülasyon için hiç de yabana atılmaması gereken bir başarı bu.

Yol Öyküsü

Peki, oyunu pandemi döneminde de çok oynananlar listesine ekleyen unsur nedir? Aslında cevap hem basit hem karmaşık. ETS2’nin size vaat ettiği şey uzun yol yapmak. Yol üzerinde de adeta terapi etkisine maruz kalıyorsunuz. Bazen oyun içinde saatlerce yol yapabiliyorsunuz. Güneşin doğumuna şahitlik edip asfaltın parlaması gözünüzü alırken etraftaki ayçiçeklerini gülümseyerek geçiyorsunuz. Aracınıza benzin alırken uzaktan inişe geçen bir uçağı izliyorsunuz. Tekrar yola çıktığınızda yağmur çiseliyor, farlarınızı yakıp sileceklerinizi çalıştırıyorsunuz. Belki de gerçek hayatta gezip gördüğünüz yerlere dair can alıcı detayları fark edip gülümsüyor ve yola devam ediyorsunuz. 20’ye 1 ölçekte tasarlanan oyun, sizi gerçeklikten çekip alıyor. Ölmenin, başarısızlığın, free to play ya da pay to win aldatmacalarla dolu oyun dünyasında yalın bir zen öğretisi sunuyor ETS2. Pandemi için biçilmiş kaftan, değil mi?

Amerika’nın Keşfi

Şimdi de Avrupa yetmezmiş gibi SCS firması Amerika kıtasını keşfe çıkıyor. ETS2 ile aynı motoru kullanan American Truck Simulator da (ATS) 2018 yılında çıktı ve büyümeye devam ediyor. Özellikle burunlu Amerikan tırlarına hayransanız, kıtanın kanyonlu, çorak ve geniş bitki örtüsü altında yolları arşınlama şansınız var. SCS gerçekten ilginç bir firma çünkü yeni bir ETS veya ATS’yi uzun süre görmeyeceğimizi baştan söylüyorlar. Firmanın CEO’su Pavel Šebor; “Yepyeni bir oyun yapmak için çok daha büyük bir ekibe ihtiyacımız var. Bunun yerine elimizdeki oyunu geliştirmekten daha çok keyif alıyoruz,” diyor. Sözlerinde haklı Šebor. Daha birkaç hafta önce  gelen ücretsiz güncelleme ile oyunun ses motoru baştan aşağı yenilendi. Çok daha derin ve gerçekçi trafik, motor ve çevre sesleri eklendi. Bir de camı açma kapama, garajda yürüyerek aracın etrafında dolaşma gibi özellikler geldi. İlk çıkışından 8 yıl sonra… Bu oyun EA firmasının olsaydı sizce sonuç nasıl olurdu?

Açık İletişim

Oyunda dönem dönem etkinlikler olması da kitle heyecanını ayakta tutuyor. Bunlardan ikincisi ve büyük yankı uyandıranı Cenova Köprüsü Operasyonu adıyla Haziran başında başladı. İtalya’da 2018 yılında çöken ve birçok ölüme neden olan Cenova Köprüsü’nün gerçek hayatta yeniden inşa edilmeye başlanmasından ilham alan yapımcılar bu köprü için gerekli malzemelerin taşınması görevlerini oyunculara bırakıyor. Sadece 4 gün içerisinde yarım milyona yakın taşıma yapılması da kitlenin oyunu ne kadar sahiplendiğinin bir göstergesi. Oyunun bir de MOD desteği var. SCS, programcılar çeşitli geliştirme ve değiştirmeleri yaptığı MOD’ları alkışla karşılıyor. Bu MOD’ların en popüler olanı TruckersMP. Bu MOD, özünde tek kişilik olan ETS2 ve ATS’yi  çevrimiçi platforma taşıyor. Oyundaki yapay zekadan oluşan trafik kalkarak yerlerini gerçek oyuncular alıyor. Konvoylar şeklinde hareket eden insanların kamyonlar üzerinden bir dil geliştirmesi herhalde yapımcıların bile beklemediği bir başarıdır.

Basit bir mantığı, yük taşıma işini özenerek ve samimi bir şekilde gerçekleştiren SCS hem simülasyona hayat ışığı hem de AAA oyun geliştiricilerine bir ders veriyor. Kitlesi ile organik bağ kuran SCS, siz bu satırları okurken oyunlarını geliştirmeye devam ediyor. Steam yaz indirimlerinden nasibini alan ETS2 9,75, ATS ise 14,75 liraya satılıyor. Bizce bu kaçış biletini ıskalamayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish