AnalizMANŞET

Wi-Fi bağlantınızı ücretsiz nasıl hızlandırabilirsiniz?

Wi-Fi bağlantınızı ücretsiz nasıl hızlandırabilirsiniz?

Uzaktan çalıştığımız bu günlerde evimizdeki Wi-Fi ağını daha sık kullanmaya başladık. Ev internet hızı, özellikle ofisinizdeki ağdan belirgin bir şekilde daha yavaşsa, hızı konusunda birtakım endişeler duyabilirsiniz. Ancak Wi-Fi bağlantınızı tabii hızlandırabilirsiniz! 

Kaliteli ve sorunsuz bağlantı ipuçları için tıklayınız

Aksamaya neden olan internet mi yoksa cihaz mı?

Bilgisayarınız nispeten eskiyse ve Zoom’a her giriş yaptığınızda bağlantınız zayıf oluyorsa, bilgisayarınızın gücünün video konferans uygulamaları gibi daha ağır yazılımları desteklememe olasılığı vardır.

Bu aşamada öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin çünkü ihtiyacınız olan tek şey sadece bu işlem de olabilir. Telefonunuz veya tabletiniz üzerinden iletişim kuruyorsanız da kullanılan uygulama dışındaki tüm açık uygulamaları kapatmayı deneyin.

Tüm bunlardan herhangi bir sonuç alamazsanız, daha eski olsa bile sadece video görüşmeleri için ayrılmış bir cihaz kullanmayı düşünebilirsiniz.

Hız testleri

Wi-Fi ağınızda sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, birkaç hız testi size daha fazla bilgi verecektir. Wi-Fi yönlendiricinizin bulunduğu yere gidin ve mümkün olduğunca yaklaşın, cihazlarınızdaki Wi-Fi’yi kapattıktan sonra yönlendiricinizi açın. İnternete giriş yaptığınızda, sadece birkaç saniye süren Wi-Fi bağlantınızı değerlendirmek için speedtest.net adresine gidin. Yükleme ve indirme hızlarının sayılarını not edin. Ardından, evinizde daha yavaş bağlantı yaşadığınız bir yere gidin ve cihazınızın Wi-Fi ağını kapatıp açın. Ardından, speedtest.net’i tekrar ziyaret edin sayıları kıyaslayın. Yönlendiriciye uzak olduğunuz kısımdaki hızlar çok daha düşükse, Wi-Fi ağınızla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir ve sinyallerin gerçekten ulaşamadığı bir “ölü bölgede” duruyorsunuz demektir.

Netflix’i HD olarak izlemek veya görüntülü görüşme yapmak için ideal hızlar en az 10mbps download ve 5mbps upload olmalıdır. Ancak tabletler, akıllı hoparlörler, akıllı televizyonlar ve görüntülü diafonlar ve evinizdeki kişiler de dahil olmak üzere daha fazla cihaz varsa bunlardan çok daha yüksek bir sayıya ihtiyacınız olacaktır.

Yönlendiricinizi taşıyın

Büyük veya farklı şekillerdeki evlerde internet hızı değişkenlik gösterir. Burada temel kural, daha yüksek hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız varsa yönlendiricinize mümkün olduğunca yaklaşmaktır. Yönlendiricinizi görebileceğiniz bir yere konumlandırabilirsiniz. Su veya metal içeren engelleri, Wi-Fi dalgalarına engel oldukları için ortadan kaldırmak da iyi bir seçenek olacaktır. Yönlendiricinizi üst bölgelere yerleştirerek de Wi-Fi dalgalarının yayılmasını kolaylaştırabilirsiniz. 

Alternatif olarak, Wi-Fi dalgalarının evinizde daha fazla yere ulaşabilmesi için yönlendiricinizi evinizin ortasına taşımayı deneyin. Yönlendiriciyi bir köşeye yerleştirirseniz, dalgalar farklı bölgelere yayılacağından sinyalinizin yüzde 75’ini boşa harcamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish