ConnectNSC

2022’de dikkat edilmesi gereken en önemli 5 siber güvenlik trendi

NSC Bilişim, 2022'de siber güvenlik ortamını şekillendirecek veri koruma trendlerini açıklıyor.

Hepimizin bildiği gibi, geçtiğimiz iki yıl teknolojiyi kullanma şeklimizi değiştirdi ve bu değişikliklerin siber güvenlik endüstrisi üzerinde önemli bir etkisi oldu. Ancak güvenlik dünyasında, geçtiğimiz yılın zorlukları, karşılaşacağımız yeni zorluklarla aynı olmayacak. Bu nedenle NSC Bilişim, 2022’de siber güvenlik ortamını şekillendirecek veri koruma trendlerini açıklıyor…

Siber saldırılar cephaneliğin bir parçası olacak

Dijital silahlar yıllardır kullanılıyor olsa da siber saldırıların 2022 ve sonrasında cephaneliklerin temelini oluşturacağını söyleyebiliriz çünkü ulus devletler, hükümet ve kritik altyapıdaki güvenlik açıklarına daha fazla odaklanacak. Öte yandan, fidye yazılımlarını önlemek ve bunlara yanıt vermek için genellikle siber güvenlik bütçesine veya teknolojisine sahip olmayan il ve ilçe yönetimleri, sorunu çözmek yerine fidye yazılımı için ödeme yapma eğiliminde.

Akıllı şehirler de siber saldırılara karşı savunmasızdır. Bir şehrin ulaşımdan ışıklara ve kaynak yönetimine kadar birçok yönü internete bağlı olduğundan, siber bozulma riski de o kadar artıyor. Sonuç olarak, siberin sınırları yok ve tüm hedefler, sadece bir tık uzaklıkta.

Kötü amaçlı yazılım güncellemeleri yükselişte

Bu yıl, yazılım güncellemeleri aracılığıyla çeşitli kötü amaçlı yazılımlar sunan siber suçlularda önemli bir artış bekliyoruz. Siber aktörlerin yazılım güncellemeleri yoluyla kötü amaçlı yazılımlar üretme olasılığı olsa da BT yöneticileri güncellemeleri ve yamaları uygulamaya devam etmeli.

Diğer taraftan, hibrit çalışmadaki artışla birlikte son kullanıcılar sistemlerini yamalama ve güncelleme konusunda daha fazla sorumlu olmak zorunda kalıyor. Bu durum güncellemelerin hiç gerçekleşmemesine yol açabilir. Bu da BT ekiplerinin şüpheli bulabileceği davranışları onaylama olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Liderler, çalışanların ilk savunma hattı olarak hareket etmesini sağlamak için siber güvenlik eğitiminin yaygınlaştırılmasını ve düzenli olarak güncellenmesini sağlamalıdır.

Riski daha iyi anlamak için iş gücünü anlamak

Riski anlamak ve başarılı siber güvenlik stratejileri uygulamak için neyi koruduğumuzu ve bunu yapma yeteneğimizi etkileyen faktörleri anlamamız gerekir. Son 18 ayda hem dijital hem de fiziksel alanlarda kuralların ve sınırların hızla değiştiğine şahit olduk. Bu dönemde ortadan kaybolan kritik sınırlardan biri de insan ve teknoloji arasındaki sınır oldu. Bununla birlikte, insanların ve teknolojinin iç içe geçmesi, geleneksel politikalar ve yönergeler kullanarak bütünsel güvenlik kapsamı elde etme çabalarını karmaşıklaştırdı. Bu zorlukları ele alma çabaları da evden çalışmaya plansız geçiş, kişisel ve profesyonel yaşam arasında sınırların olmaması nedeniyle daha da karmaşık hale geldi. Bu noktada, daha az sınırları olan yeni bir dünyayı nasıl yorumlayacağımızı öğrenmek için teknoloji ve analitiğin yardımına ihtiyacımız olacak. 

Korunma çağında perde yükseliyor

Sektör olarak, son yıllarda makine öğrenimi ve yapay zeka tabanlı kötü amaçlı yazılım algılama araçlarına yöneldik. AI gibi yenilikler her ne kadar faydalı olsa da fidye yazılımı gibi tehditleri ortadan kaldırmadı veya azaltmadı. Öyle ki fidye yazılımı saldırıları kapsam ve finansal etki açısından yükselmeye devam ediyor. Buna karşılık, sektörümüz Sıfır Güven mimarilerini ve açık güven yaklaşımlarını benimsedi. Ancak Sıfır Güven yolculuklarının çoğu büyük ölçüde kimlik ve erişime odaklandı. Hibrit iş gücündeki ve dijital dönüşümdeki son evrim ise Sıfır Güven’in bir sonraki adımında veriye odaklanılması gerektiğini gösteriyor.

Kimlik doğrulama ve algılamaya odaklandığınızda, ağda kimin olduğunu ve neye erişmesine izin verildiğini bilirsiniz ancak neye eriştiklerini ve nedenini bilmiyor olabilirsiniz. Bu noktada, %100 önleme modeliyle tüm içeriğin kötü olduğuna karar verir ve kaynağı ne olursa olsun her şeyi sterilize edersiniz.

Ortaya çıkan veri koruma ve siber güvenlik zorluklarını anlamak ve bunları ele alabilecek çözümler oluşturmak, her düzeyde ve temas noktasında sürekli veri güvenliğini sağlamanın anahtarı olacak. Siz de kurumunuzun siber savunmasını güçlendirmek istiyorsanız 7/24 ulaşabileceğiniz SecureSpace Güvenlik Operasyon Merkezi ile iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish