ConnectNSC

Penetrasyon testi ile olası siber saldırılara hazırlıklı olun

Dünyanın herhangi bir yerinde her 32 saniyede bir siber suç işleniyor. Bu sayılar, şirketinizin her an bir siber suçla karşı karşıya olabileceği anlamına geliyor. Kurumlar için potansiyel saldırıların etkisini önlemenin en iyi yollarından biri ise penetrasyon testidir.

Penetrasyon testi, kurumların iş operasyonlarını tam bir güvenlik değerlendirmesi ile sürdürmesi için en etkili yöntemlerden birisidir. Planlama ve keşif ile başlayan penetrasyon test sürecinde, öncelikle hedefler yapılandırılır ve bilgiler üretilir. Ardından, bir hedefin tehditlere nasıl tepki verdiğini belirlemek için ilgili araçlar kullanılır. Üçüncü aşamada, olası güvenlik açıklarını anlamak ve erişimin nasıl elde edilebileceğini görmek için kontrollü saldırılar düzenlenir. Bir sonraki aşamada ise erişim noktalarındaki zayıflıkları kontrol etmek için APT’ler kopyalanarak erişim onarımı yapılır. Son olarak, tüm sonuçlar derlenir ve penetrasyon testini yeniden çalıştırmadan önce WAF’ı yapılandırmak için bir analiz yapılır.

Tüm bu aşamaların sonunda kurumlar, gelecekte olası bir siber suça karşı mümkün olduğunca hazırlıklı olur. Ayrıca şu 10 büyük faydayı da elde ederler:

1. Güvenlik Açıklarını Ortaya Çıkarır

Bir pentest’in ilk büyük faydası, sisteminizi bilgisayar korsanlarına karşı güvende tutmaktır. Penetrasyon testi ile bir bulut veritabanı, şirket içi bir hizmet veya üzerinde çalıştığınız herhangi bir teknik sistemdeki güvenlik açıklarını ortaya çıkarabilirsiniz. Sistem tasarımınızda savunmasız alanlar olup olmadığını henüz kontrol etmediyseniz, sızma riskinizin olduğunu unutmayın.

2. Sisteminizin Güçlü Yönlerini Belirler

Sisteminizin nerelerde güçlü olduğunu gösteren penetrasyon testi sayesinde, sisteminizin çalışmayan alanlarına daha fazla odaklanabilirsiniz. Ayrıca, uyguladığınız ve sonuçlarını aldığınız teknikleri de gösterebilirsiniz. Hem olumluyu hem de olumsuzu alma yeteneği, bu tür testlerin kapsamlı bir rapor sağlamasına da yardımcı olur. Penetrasyon testi, yalnızca sorunları hedeflemek yerine, gerçekte neyin işe yaradığını görmenizi sağlar.

3. Otantik Bir Simülasyon

Gerçek bir bilgisayar korsanının sisteminize girmek için neler yapabileceğini simüle etmek için tasarlanan penetrasyon testindeki parametreler, gerçek saldırı durumundakiyle aynıdır. Bu yetenek de pentest’i gerçeğe çok yakın bir test haline getirir.

4. Uyumluluğunuzu Geliştirmenize Yardımcı Olur

Penetrasyon testlerinin işinize fayda sağlamasının bir başka yolu da düzenleme ve uyumluluktur. Penetrasyon testi sonrasında, işletmenizin olması gerektiği yerde tam uyumlu kalmasını sağlamak için bu sorunları çözebilirsiniz.

5. Verilerinizi Koruma Altında Tutar

Veri koruma, günümüzde tüm işletmeler için güvenliğin en önemli unsurlarından biridir. Şirketiniz ve müşteri verileriniz güvende değilse, ciddi ihlal riskileriyle karşı karşıyasınız demektir. Bir penetrasyon testi ile verilerinizin bir bilgisayar korsanı tarafından erişilebilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ardından, testten elde edilen geri bildirimlere göre sisteminizde herhangi bir değişikliği hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

6. Siber Zincir Haritası Sunar

Bir penetrasyon testi gerçek bir saldırıyı simüle ettiğinden, bir bilgisayar korsanının sisteminizde nasıl bir yöne gidebileceğini görebilir, sisteminizin güvenliği boyunca tam bir rota haritalayabilirsiniz. Hangi engellerin işe yarayıp hangilerinin yaramadığını görerek, sisteminizdeki katmanlar arasında belirli bağlantıların nasıl yapıldığına dair tam bir haritaya sahip olursunuz. Diğer birkaç test önlemi de bir siber zincirin bir pentest kadar kapsamlı bir resmini sağlar.

7. Çalışanlarınız İçin Kapsamlı Geri Bildirim Sağlar

Üzerinde çalıştığınız sistem size aitse, büyük olasılıkla kendi çalışanlarınızın gerekli değişiklikleri yapması gerekecektir. Penetrasyon testi, çalışanlarınızın neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair ayrıntılı bir haritaya sahip olmasını sağlayarak, sisteminizin güvenlik özelliklerini değiştirmeye geldiklerinde odaklanmaları için onlara önemli hedefler verebilir. Bu hedefler sayesinde işleri kolaylaşarak değişiklikleri normalden çok daha hızlı yapabilirler. Tüm bunlar, penetrasyon testinin hem sisteminizin güvenliğine hem de çalışanlarınıza fayda sağlayacak bir test yöntemi olmasını sağlar.

8. Müşteri Sadakatini ve Güvenini Güçlendirir

Penetrasyon testinin bir başka avantajı, müşterilerinize güven vermesidir. Durum pozitifse, penetrasyon testinizin sonuçlarını içeren bir bildiri yayımlayabilir, olumsuzlarsa da herhangi bir sorun çözüldükten sonra onlara güncellenmiş durumu aktarabilirsiniz. Bu sayede, kurumunuz ve müşterileriniz arasında sağlam bir güven ortamı oluşturarak, sisteminizi daha profesyonelce ele aldığınızı hissettirebilirsiniz. Dolayısıyla, işletmeniz veya markanız için müşteri sadakati hissini artırır, daha fazla müşteri edinirsiniz.

9. Güvenlik Bütçenizi Tahsis Etmenize Yardımcı Olur

Bir penetrasyon testinden elde edilen verileri kullanmak, gelecekte bütçenizi doğru bir şekilde değerlendirebilmenizi sağlar. Hangi alanların düzeltilmesi için daha fazla bütçeye ihtiyaç duyduğunuzu ve hangilerinin daha az gerekli olduğunu bilirsiniz. Başarılı bir penetrasyon testiyle ayrıca, sisteminizi güvende tutmak için kaç çalışana ihtiyacınız olduğunu da tespit edebilir, yazılıma veya güvenliğe daha büyük bir BT bütçesi ayırmanız gerekir mi görebilirsiniz.

10. Sistem Tasarımınıza Yeni Bir Bakış Açısı Sağlar

Pentestler genellikle dışarıdan temin edildiğinden, harici bir penetrasyon test cihazı ile çalışıyor olacaksınız. Bu olanak, şirketiniz dışından birisinin sisteminizde çalışabileceği anlamına gelir. Bunun avantajı ise sistem tasarımınızda yeni bakış açılarına sahip bir uzmanınız olmasıdır. Çalışırken sizin ve ekibinizin bilmediği şeyleri fark edebilirler. Bu nedenle, penetrasyon testleri yalnızca sorunları düzeltmek ve güvenliği artırmak için kullanılamaz. Bir sistemin genel tasarımını güncellemek ve geliştirmek için de tercih edilir.

Çeşitli sektörlerdeki şirketler için bir dizi özel güvenlik çözümü sunan NSC Bilişim, penetrasyon testi ile sistemin olabildiğince güvenli olmasını sağlıyor. Pentestler veya benimsenmesi gereken diğer güvenlik unsurları hakkında daha fazla bilgi edinmek için NSC ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish