Connect

“Oracle ERP, bulut uygulamalarını karmaşık BT altyapılarından arındırıyor”

ERP, yıllardır kurumların kurumsallaşmasına, hızlanmasına ve daha çevik bir operasyona kavuşmasına yardımcı oluyor. Ancak şimdi farklı bir dönüşümün arifesindeyiz; bulut artık ERP’yi de dönüştürüyor. Bu sayede şirketler, çok daha hızlı bir şekilde ERP’yi adapte edebiliyor. Bu sürecin detaylarını ve ERP’nin geleceğini Oracle İş Ortağı Partnera Satış ve Pazarlama Müdürü Yavuz Yıldırım anlattı…

İş yapma biçimleri değişirken, şirketler açısından daha fazla hız ve çeviklik gerekiyor. Fakat geleneksel karmaşık BT altyapıları buna engel olabiliyor. Özellikle ERP altyapısına geçerken bu altyapılar daha da karmaşıklaşıyor. Bu da şirketler için maliyet sıkıntılarına yol açıyor. Peki geleceğin ERP’sinde öne çıkan unsurlar neler?

“Oracle ERP ile BT yükümüzü azaltarak ERP’yi çok daha etkin kullanabiliyoruz”

ERP’nin karışık BT altyapılarının baskın olduğu bir dönemde hayatımıza girdiğini söyleyen Yavuz Yıldırım, bu durumun BT çalışanlarının domine ettiği bir süreç yarattığını belirtti. Süreç içerisinde oluşan ERP birikiminin ise BT ile söz konusu süreci birbirinden ayırdığına dikkat çeken Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “ERP, süreçler her ne kadar karmaşık olsa da sistemsel olarak süreçlere daha basit ve yalın bakabileceğimizi gösterdi. Başta Oracle olmak üzere, bu gibi şirketler bu fırsatları çok daha önceden görebildi, bütün yatırım ve bilgi birikimlerini bu yönde kullanmaya başladılar. Bu da bulut, dijital dönüşüm ve yeni nesil iş uygulamaları gibi yeni kavramlar ortaya çıkardı. Özellikle bulut uygulamalarının karmaşık BT altyapılarından arındırıldığı Oracle ERP, bizlere ciddi anlamda yardımcı oldu. Bu sayede, iş ortakları ve müşteriler olarak işimize ve süreçlere odaklanabiliyor, süreçleri iyileştirebiliyoruz. Süreçlere odaklandıkça da BT yükümüzü yatırım ve yönetim anlamında azaltarak ERP’yi çok daha etkin kullanabiliyoruz.”

“Uygulama sürelerimiz azaldı”

Geleneksel ERP sisteminde kurulum, kurulum sonrası entegrasyon ve ERP’nin şirket içerisinde çalışmaya başlaması oldukça uzun bir zaman gerektiriyordu. Bulut ERP ile işin hızının arttığına vurgu yapan Yavuz Yıldırım, şunları aktardı: “Bütün en iyi uygulamaların toplamını Oracle ERP uygulamalarında bulabiliyoruz. Bu sayede uygulama sürelerimiz azalıyor. Oracle ERP, bu ürünü ve uygulamaları kullanacak şirketlere bir standart bakış açısı da getiriyor, süreçleri standartlaştırıyor ve iş yapış biçimlerini kolaylaştırıyor. Bu platform ile raporlama konusunda da çok daha rahat hareket edebiliyoruz çünkü iş zekası raporları, ürünlere gömülü bir halde. Bu sayede, geleneksel ERP’ye kıyasla kuruluma, eğitime ve kullanıma çok daha hızlı erişiyoruz. Bir diğer yandan, iş uygulamaları konusunda en büyük iş ortağı olduğumuz Oracle çözümleriyle müşterilerimize ciddi bir bilgi birikim ile gidiyoruz. Bulut projesi için görüştüğümüz müşterilerimize mevzuata uyumluluk konusunda da destek verebiliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish