Connect

“Oracle HCM ile İK uygulamaları artık cebimizde”

Organik Kimya İK Direktörü Asuman Yorulmaz, İK uygulamalarının işe etkisinden bahsederek olmazsa olmazları aktardı.

Günümüzde bir insan kaynağı yöneticisi için en zorlu şeylerden biri, yetenekli insanları şirkete kazandırmak ve bu yetenekli insanları şirket içerisinde tutabilmek. Peki Organik Kimya bunu nasıl başardı? İnsan Kaynakları Direktörü Asuman Yorulmaz, bu soruları yanıtladı…

Organik Kimya, robotlar sayesinde insan kaynaklarını otonom yönetiyor

Organik Kimya, polimer ve yardımcı kimyasallar üretimi yaparak 600 kişilik ekibiyle yaklaşık 11 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. Satış organizasyonlarının çoğu Avrupa’da bulunan şirketin bu ekibi, farklı lokasyonlarda ve farklı çalışma şartlarında çalışıyor. Hibrit çalışma modeli pandemi öncesinde de bünyesinde bulunan Organik Kimya, farklı çalışma modellerini aynı kültür içerisinde başarılı bir şekilde çalıştırıyor ve çalışanlarına da yatırımlar yapıyor. Şirketin İnsan Kaynakları Direktörü Asuman Yorulmaz, İK uygulamalarının işe etkisinden bahsederek olmazsa olmazları şöyle aktardı: 

“İK uygulamalarının önemi özellikle pandemi döneminde oldukça fark edildi. Organik Kimya olarak, çalışan perspektifini önemseyen bir şirketiz ve bu odakta kullandığımız uçtan uca İK çözümü ile bu dönemde zorlanmadık çünkü bu çözüm sayesinde birbirimize bağlı bir şekilde çalışabiliyoruz. Bunu da Oracle HCM ile sağlıyoruz. Kapsamlı ve uçtan uca çözümler üreten bu sistemi mümkün olduğunca robotlarla da destekliyoruz.”

“Bu robotlar bizim adımıza pek çok şeyi yapabiliyor. Bu uygulamayı da ‘cebimizdeki İK’ olarak nitelendiriyoruz.” diyerek sözlerinde devam eden Yorulmaz, çalışanlar ve yöneticilerin İK’ya ihtiyaç duymadan, istedikleri lokasyondan istedikleri cihaza bağlanarak işlem ve süreçlerini yönetebildiklerini vurgulayarak Oracle HCM kullanımlarını şöyle detaylandırdı:

“Oracle HCM’i tercih etmemizdeki en önemli faktörlerden biri, farklı firma çözümlerini sunması. İK kaynakları tarafında neler olduğunu, nelerin yenilendiğini görme fırsatı yakalıyoruz. Bir diğer faktör ise elbette veri. Oracle HCM ile platformdaki tüm veriyi alabilme ve birbiriyle konuşturabilme özelliğine sahibiz. Bu platformlar aynı yerde ve sistemler birbiriyle entegre çalıştığı için bu verilerden yöneticilerin ve İK’nın işlerini kolaylaştıran farklı datalar çıkarabiliyoruz. Çalışan deneyimi de en değerli faktörlerden. Bana göre çalışan bağlılığı tamamen deneyime dayalı. Platform bu noktada, çalışanların kendilerinin yönetebileceği, kendi verilerine ulaşabilecekleri ve en önemlisi de kendi gelişimleri ve kariyer hedefleriyle ilgili bir araç sağlıyor. Bu hem çalışan hem de iş veren için bu çok büyük bir avantaj. Son olarak, İK departmanı olarak da Oracle HCM sayesinde çalışanlarımıza ve çalışan deneyimine odaklanmamız için daha fazla zaman yaratabiliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish