Connect

Sanal ortamlarda uçtan uca güvenlik sağlayan Citrix, kullanıcı deneyimi ile güvenliği dengeliyor

Moderasyonunu CXO Medya Kurucu Ortağı Murat Yıldız’ın yaptığı webinar’da Citrix Türkiye’de Sistem Mühendisi olarak görev alan Cem Bilgin ile VAS Bilişim Teknolojileri IT Müdürü Cem Balık, uygulama güvenliği konusunu ve Citrix tarafından sunulan güvenlik çözümlerini masaya yatırdı.

Uzaktan çalışmayla gündeme gelen güvenlik sorunları, 2020 itibarıyla IT yatırımlarının ilk sırasında yer almaya başladı. Sanal uygulama ve masaüstü altyapısı çözümleri sunan Citrix ise kullanıcı deneyimi ve güvenlik arasında denge sağlayarak maksimum güvenlikte kullanıcıların sanal ortamlara erişmesini mümkün kılıyor.

“Kullanıcı deneyimini maksimuma taşırken güvenlik için birtakım ödünler veriliyor”

Pandemi dönemiyle daha da popüler hale gelen dijital ve statik çalışma alanlarındaki ihtiyaca dikkat çeken Cem Bilgin, kullanıcı deneyimi ve güvenlik kavramlarının önemine değiniyor. Cem Bilgin, “Kullanıcı deneyimini maksimuma taşımak, güvenlik noktasında bazı fedakarlıklar gerektirebiliyor. Güvenliği korumak istediğinizde ise kullanıcı deneyimi düşüyor. Citrix tam da burada dengeyi sağlıyor. Kurum ihtiyacına göre güvenlik ve erişim yöntemini seçerek doğru bileşenleri bir araya getiriyoruz. Citrix olarak bu dengeyi sağlamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve 30 yıldır bu konuya dair sahip olduğumuz knowhow’ı pandemiyle birlikte, global ve Türkiye’deki pazar liderliğimizle pratikte de artırdık.” diyor.

“Cihazlar ve veriler saldırı altında”

Citrix’in uçtan uca çözümlerini anlatan Cem Balık, verinin güvenliği konusundaki öneme parmak basıyor ve cihazlar ile verilerin her an saldırı altında olduğuna dikkat çekiyor. Bu konuda standardizasyon ve sertifikaya sahip olmanın önemine değinen Balık, Citrix’in güvenli çözüm ve ürünleriyle kullanıcıların belirli kaynaklara uzaktan güvenli bir şekilde ulaştırıldığını aktarıyor. “Süreç kullanıcının kendi cihazından başlıyor ve kullanıcı Citrix Gateway’inden geçerek kurumun verisine erişiyor. Bu trafik ise şifreli hale getirilerek tam koruma sağlıyor. Citrix Gateway çözümü, kullanıcının bağlantı yöntemini belirleyerek ve bazı kurallar ekleyerek kaynaklara erişimi mümkün kılıyor.” diyor. Citrix Agent’a bağlanan kullanıcıların cihazlarındaki bazı kriterler derinlemesine incelenerek gateway aracılığıyla cihaz özelinde uygulamaya tam güvenlikli bir erişim sağlanıyor. 

Endpoint Management çözümünde ise mobil cihazlar denetlenerek şifreli alan içerisinde tutuluyor ve kurumların verileri korunuyor. “Birçok yazılımla entegrasyonu bulunan iki ya da çok aşamalı doğrulama, anlık şifre doğrulama, smart kart doğrulama ve SMS onayı gibi doğrulama yöntemleriyle şifreler üretiliyor.” diyen Balık, böylelikle sisteme doğru kullanıcının eriştiğinin doğrulandığını ifade ediyor.

App Protection ile veriler ve kullanıcılar dört koldan korunuyor!

Citrix’in Clipboard Security çözümü de kullanıcı sanal uygulamaya bağlandıktan sonra çalışma alanına giren-çıkan veriler denetleyerek kurumların bilgileri üzerinde ekstra koruma sağlıyor. “Kullanıcıların sahip olmasını istediğimiz politikaları filtreleyebiliyor, ayrıca sadece Citrix’te bulunan ekran kaydı ile key loginlerin çalınmasını engelliyoruz.” ifadeleriyle çözümü anlatan Cem Balık, App Protection ile de son kullanıcının maruz kaldığı fark edilemeyen saldırılara karşı verilerin korunduğunu belirtiyor. “Session Watermark aracılığıyla ekran görüntüsüne uygulanan filigran ile fiziksel olarak çekilen fotoğraf ve videoyu kimin tarafından paylaşıldığını tespit edebildiğimiz caydırıcı önlem de sunuyoruz.” diyerek dış etmenlere karşı caydırıcı önlem de geliştirdiklerini belirten Balık, Session Recording’in ise kullanıcıların oturum süresindeki hareketlerini ekran görüntüsü olarak kaydettiğini paylaşıyor.

Session Recording’in kullanıcıyı koruma noktasına değinen Cem Bilgin ise bu çözüm sayesinde kullanıcının gerçekleştirmediği davranış konusunda kanıtlar oluşturularak, kullanıcının giriş bilgileri çalındıysa bunu tespit edebildiklerini söylüyor.

Soru-cevap bölümüyle devam eden “Citrix App Protection ile uçtan uca güvenlik” webinar’ının sonunda, iOS işletim sistemlerinde kullanılan ve mobil çalışma deneyimi sunan sektörün ilk ve tek faresi Citrix X1 Mouse çekiliş ile bir katılımcıya hediye edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish