Görüş

Neden kaliteli ve sorunsuz bir bağlantıya ihtiyaç var?

Akıllı Router üreticisi ve geliştiricisi olarak 2010 yılında sektöre adım atan Keenetic, akıllı evler ve ofisler için kablosuz üstün bir performans sunan, güvenli ve kolay yönetilebilir router cihazları üretiyor. Gelişmiş yazılım ve yüksek donanım özellikleri sayesinde sorunsuz çalışan cihazları, müşteri ihtiyaçlarını sürekli analiz ederek geliştiren Keenetic’in tecrübeli CEO’su Vefa Tarhan bu kapsamda; kaliteli ve sorunsuz bağlantıya, veri transferinde bağlantının önemine ve Keenetic’in bu alanda sağladığı ayrıcalıklara dair ipuçlarını sizler için paylaştı…

Bir şirketin ya da online eğitim veren bir kurumun neden kaliteli bir internet erişimine  ihtiyacı vardır, bunu sektör profesyoneli olarak sizden öğrenmek isteriz.

Kaliteli bir internet erişimini kısaca tarif edersek; hızlı, güvenli, kesintisiz ve evimizin veya ofisimizin her yerini kapsayan erişim diyebiliriz. Covid-19 pandemisi ile evlerde uzaktan çalışma ve uzaktan eğitime adaptasyon sürecinde şirketlerin, online eğitim veren kurumların ve çalışmaların gerçekleştiği evlerin kaliteli internet ihtiyacı çok net bir şekilde görüldü. Evlerde internet üzerinden çalışan interaktif eş zamanlı uygulamalarla birden fazla cihazın sorunsuz entegre kullanılması söz konusu. Eğitim ve iş süreçlerinin sekteye uğramaması için hızlı, kesintisiz, güvenli internet gerekli. Ayrıca video konferans uygulamaları aracılığıyla çok önemli ve gizlilik çerçevesinde bilgi paylaşımları yapılıyor. Bu noktada da güvenliğin önemi daha da artmış durumda. Her ne kadar normalleşme sürecine kademeli bir geçiş yapılmaya başlanmış olsa da devamında hibrit eğitim ve çalışma modellerinin hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu da konforlu internetin sürdürülebilir olmasını gerektiriyor.

COVID-19 sürecinde özellikle şirket personellerine ve online eğitim alan öğrencilere sorunsuz bağlantı için ne tür teknik çözümler sundunuz?

Keenetic olarak son kullanıcıların ihtiyacına odaklanıyoruz. Esnek çözümler sunarak kullanıcıya ihtiyaç duyduğu dört dörtlük internet bağlantısı sağladık.

CIO’lar özellikle şirketleri için sizin çözümlerinizden nasıl yararlanabilir, artılarınız neler?

İlgili Makaleler

Keenetic olarak ürünlerimizde oldukça sıra dışı, yüksek kalitede yazılım ve yönetim sistemlerine sahibiz. Talepkar ve internet erişiminde kalite arayanları oldukça mutlu edecek çözümlere sahibiz. Fark yaratan yazılım avantajlarımızın yanı sıra Wİ-Fİ ve Wi-Fi Mesh sistemi sayesinde Keenetic cihazlardan birini, mevcut işlevlerinin yanı sıra ana kontroler olarak modelleyip, ek tüm Keenetic cihazları bu ürüne ekleyebilir, Wİ-Fİ MESH sistemi modemle entegre edebilirsiniz. Her bir eklenti, kurulum ve yönetimi son derece kolaydır. Bulut temelli işletim sistemine sahiptir. Tüm Keenetic cihazlar bulut temelli KeeneticOS yazılımı ile gelir. Üstün donanım özelliklerine ek olarak KeeneticOS kullanıcılara esnek ve güncel yazılım sunar. Her ay yayınlanan otomatik yazılım ve güvenlik güncellemeleri ile ev ağınız sürekli güncel ve güvende kalır. Kullanımı kolay mobil uygulamamız ile Wİ-Fİ sisteminizi dünyanın her yerinden yönetebilirsiniz.

Bağlantı hızında bir yavaşlama varsa, sektörün öncülerinden biri olarak bu sizce neden/nelerden kaynaklanmaktadır, bahseder misiniz?

Öncelikle Keenetic olarak cihazlarda sunduğumuz/belirttiğimiz kablosuz veya kablolu hızların teorik hızlar olduğunun bilinmesinde fayda var. Örneğin AC1200 sınıfında bir cihaz 2.4GHz bandında 300Mbps, 5GHz bandında ise 867Mbps’ye kadar teorik kablosuz hız sunabiliyor. Bu hızlar ortam şartlarına ve internet cihazına göre değişkenlik gösterebiliyor. Peki nasıl? Eğer akıllı telefonunuz ya da akıllı TV’niz sadece 2.4GHz bandında yayınları kabul edebiliyorsa sizin kablosuz arayüz üzerinden alabileceğiniz maksimum hız da buna göre belirleniyor ve 300Mbps alabiliyorsunuz. Eğer çok fazla kablosuz ağın olduğu bir ortamdaysanız, kanallar arasında girişimler (interfere) kablosuz bağlantı kalitesini etkileyebilir. Böyle bir alanda dualband cihazların tercih edilmesi, kablosuz ağ kalitesinde önemli bir fayda sağlayabilir. Yine binanın yapısı ve yapıda kullanılan malzemeler de kablosuz sinyal kalitesinde önemli bir etki sağlıyor. Keenetic olarak bizim burada kullanıcılarımıza sunduğumuz katma değerli özellikler var. Bunlardan en temeli, antenlere ek olarak sunduğumuz kablosuz güçlendiriciler. Bu güçlendiriciler sayesinde özellikle mobil cihazlar için daha verimli bir kablosuz ağ sunuyor, sinyallerin router cihaza yükseltilerek alınmasını/gönderilmesini sağlayabiliyoruz. Bununla birlikte özellikle üst seviye cihazlarımızda sunduğumuz MU-MIMO, beamforming ve airtime fairness gibi özellikler ağdaki gecikmelerin ve kablosuz yavaşlamaların önüne geçmenizi sağlıyor.

Uzaktan çalışma süreçlerinde bağlantı hızı veri transferinde kritik önem taşıyor. Bu hızın artırılması ve aynı zamanda güvenli bir bağlantı için önerileriniz neler olacak?

KeeneticOS ile birlikte kullanıcılarımıza sürekli kendini güncelleyebilen ve esnek bir yazılım imkanı sunuyoruz. Keenetic cihazlarında bulunan bulut temelli yazılım, cihazın uzaktan da SSL sertifikasına sahip güvenli bir şekilde yönetilebilmesini sağlıyor. Keenetic olarak önem verdiğimiz konuların başında güvenlik geliyor. Tüm ürünlerinde WPA3 ve OWE güvenlik standartlarını sağlayabilen Türkiye’deki tek firma olduğumuzu da buradan belirtebilirim. Yine güvenli internet bağlantısı için bir sürü VPN türünü cihazlarımızda kullanıcılarımıza sunabiliyoruz. Open VPN, WireguardVPN bunlardan sadece ikisi. Ev veya işletmelerinde internet kullananlara önerimiz; kablosuz bağlantı kalitesi yüksek, fark yaratan kablosuz özellikleri barındıran, geleceğe dönük cihazlar seçmeleridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish