HaberlerMANŞET

AB, ABD ve diğer 32 ülkeden “İnternetin Geleceği Bildirgesi”

Bildirge; satın alınabilirlik, net tarafsızlık ve ifade özgürlüğünü kısıtlamadan yasa dışı içeriğin kaldırılması gibi hedefleri ortaya koyuyor.

Amerika Birleşik Devletleri, tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve 32 AB üyesi olmayan ülke, “açık, ücretsiz, küresel, birlikte çalışabilir, güvenilir ve güvenli” bir internet için öncelikleri belirleyen bir “İnternetin Geleceği Bildirgesi”ni duyurdu. Bildirge; satın alınabilirlik, net tarafsızlık ve ifade özgürlüğünü kısıtlamadan yasa dışı içeriğin kaldırılması gibi hedefleri ortaya koyuyor.

İnternet, baskıcı bir dijital araca mı dönüşüyor?

Beyaz Saray ve Avrupa Komisyonu tarafından da özetlenen üç sayfalık deklarasyon, 61 imza sahibi için ağın geniş bir vizyonunun yanı sıra daha spesifik konuların bir karışımını sunuyor. Belge, “Dijital teknolojilerin bağlanabilirliği, demokrasiyi, barışı, hukukun üstünlüğünü, sürdürülebilir kalkınmayı ve insan hakları ve temel özgürlüklerden yararlanmayı teşvik etme potansiyeline olan inancımızla birleştik” diye başlıyor.

Metinde internete erişimin bazı otoriter hükumetler ve çevrimiçi platformlar tarafından sınırlandırılması da yer alıyor. Hatta ifadesi adım adım sertleşen metinde internet dahil dijital araçların ifade özgürlüğünü bastırmak ve diğer insan haklarını ve temel özgürlükleri reddetmek için giderek daha fazla kullanıldığına yer veriliyor. Bu ifadelerle yabancı sitelere ve uygulamalara erişimi büyük ölçüde kısıtlayan Rusya ve Çin kast ediliyor. Zira iki ülke de bildirgeye imza atmayı reddetti.

Bildirge, internetin merkezi olmayan ve küresel olarak birbirine bağlı olması gerektiğini vurgulayarak, ülkelerin “internetin genel kullanılabilirliği ve bütünlüğü için gerekli olan teknik altyapıyı baltalamaktan kaçınması” gerektiğini de söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish