HaberlerMANŞETRobot

Çinli Hai Robotics, depo otomasyonu pazarının yükselen yıldızı olabilir

Hai Robotics, bu yıl işlerinin yarısının Çin dışından gelmesi hedefiyle uluslararası genişlemeyi hızlandırıyor.

Çinli e-ticaret devleri Alibaba Group Holding ve JD.com’u müşterileri arasında yer alan Shenzhen merkezli depo robotu girişimi Hai Robotics, bu yıl işlerinin yarısının Çin dışından gelmesi hedefiyle uluslararası genişlemeyi hızlandırıyor. 2015 yılında kurulan Hai Robotics, araştırma firması LogisticsIQ’ya göre, yaygın otomasyonla küresel olarak 2027 yılına kadar 41 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen bir pazar olan depolardaki kutuları taşımak ve sıralamak için robotlar üretiyor.

Dış pazarın yüksek potansiyeli

Kurucu ortak ve baş işletme görevlisi Fang Bing, Hai Robotics’in mevcut müşterilerinin yüzde 70’inin Çin’den olmasına rağmen, iç pazarın dışında bir gelecek gördüğünü söylüyor. Fang, “İşçileri makinelerle değiştirme işindeyiz ve makineler el emeğinin pahalı olduğu yerlerde daha pahalıdır. Yani bizim için genel pazar büyüklüğü, özellikle tedarik zinciri kesintileri ve işgücü kıtlığı dünya çapındaki şirketler için büyük sorunlar oluşturduğunda, denizaşırı ülkelerde daha büyük.” diyor.

Bu genişlemenin bir parçası olarak şirket, geçtiğimiz ay ABD pazarı için ortak robotlar geliştirmek üzere iki Amerikalı şirket Tompkins Robotics ve Storage Solutions ile stratejik işbirliği anlaşmaları imzaladı. Halihazırda 1.600 kişiyi istihdam eden Hai Robotics, ilk depo robotlarını, malları depolamak için kullanılan bireysel kasaları alıp hareket ettirebilmek için, otonom kasa işleme robotik (ACR) sistemi olarak bilinen kendi teknolojisiyle tasarladı. 2012 yılında Amazon.com tarafından satın alınan bir depo robotik sistemi olan Kiva gibi, geleneksel depo otomasyon çözümleri, tüm rafları taşımak için çoğunlukla forkliftler kullanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish