HaberlerMANŞET

Çip krizi Tofaş’ı da vurdu. Üretime ara veriliyor!

Çip tedariğinde yaşanan kriz Tofaş'ın da üretime ara vermesine neden oldu.

Dünya çapında yaşanan çip krizi farklı sektörleri etkilemeye devam ediyor. Bunlardan biri de otomobil sektörü oldu. Birçok marka üretim planlarını değiştirirken bazılarında üretime ara verme noktasına gelindi. Renault’dan sonra Tofaş da üretime ara vereceğini açıkladı.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu KAP’a Tofaş tarafından gönderilen açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi nedeniyle otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen elektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu yaşanmaktadır. Tofaş, ürünlerindeki yüksek teknoloji, giderek artan elektronik bileşim kullanımı ve dünya ile bütünleşik üretim sistemi sebebiyle söz konusu mikroçip tedarik sorunundan etkilenmektedir.

Bu kapsamda bünyesinde söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurt dışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikamızda üretim faaliyetlerine ara verilecektir.

Söz konusu kararın etkilerinin asgari seviyede tutulması amacıyla, üretime ara verilen süre içerisinde üretim tesislerinin bazı periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte, Şirketimizin üretim dışında kalan operasyonları faaliyetlerine devam edecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarımızla ayrıca paylaşılacaktır.”

Bu çip krizinin ne kadar süreceği ve bu tarz üretime nasıl etki edeceği henüz bilinmiyor. Ancak beklentiler farklı sektörlerde de benzer sorunların yaşanmaya başlayacağı yönünde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish