HaberlerMANŞETRobot

Delhi’deki yangınları robotlar söndürmeye yardımcı oluyor

Delhi hükümeti, şehrin itfaiye filosuna dar şeritlerde dolaşabilecek ve insan itfaiyeciler için çok riskli olabilecek görevleri yerine getirebilecek iki robot eklediğini duyurdu.

Hükümetten yapılan açıklamada, bu uzaktan kumandalı itfaiye robotları sayesinde dar sokaklarda, depolarda, bodrumlarda, merdivenlerde, ormanlarda yangınlarla daha etkili mücadele edileceği öne sürüldü. Üstelik petrol, kimyasal tankerler ve fabrika gibi daha riskli bölgelerde robotlar kullanılabilecek.

Tabii ki tüm işi robotlar üstlenmeyecek. Öncelikle itfaiyeciler robotlarla ortak çalışabilecekleri bir eğitimden geçecekler. Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal bir tweet’te, “Hükumetimiz uzaktan kumandalı yangın söndürme makineleri tedarik etti. Cesur itfaiyecimiz artık yangınları maksimum 100 metreye kadar güvenli bir mesafeden söndürebilir. Bu, ikincil hasarı azaltmaya ve değerli hayatları kurtarmaya yardımcı olacaktır.” dedi.

Uzaktan kumandalı robot; ateşe, dumana, ısıya veya diğer herhangi bir harici tehdide dayanıklı malzemeden üretiliyor. Tanklarda kullanılan palet sistemi sayesinde robotlar sıkışık yerlerde daha kolay hareket edebiliyor. Üstelik robot tek seferde yaklaşık 100 metrelik bir alanı kaplayabiliyor ve yangını anında söndürebiliyor. Her robot kablosuz bir uzaktan kumandayla kontrol edilirken gelişmiş havalandırma sistemi sayesinde binadaki yangından kaynaklanan dumanı dışarı atabiliyor. Robotta ayrıca, etrafındaki ateş, duman ve suya rağmen net resim gösterebilen yüksek çözünürlüklü bir kamera da bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish