HaberlerMANŞETYapay Zeka

Google’ın LaMDA yapay zekası özünde bir insan olabilir mi?

Google yazılım mühendisi Blake Lemoine sanal dünyada faaliyette olan LaMDA “bot”un, özünde insan olduğuna inanıyor.

Google’ın yapay zeka uygulaması LaMDA’nın (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) yeteneklerine ve özellikle yüksek duyarlılığa sahip olduğuna olduğuna dair çeşitli iddialar sosyal medyada dolaşıyor. LaMDA sistemi günlük yaşamımızda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sistem interneti insan metni için analiz ederek sohbet robotları geliştiriyor. Fakat eski bir Google yazılım mühendisi Blake Lemoine sanal dünyada faaliyette olan LaMDA “bot”un, özünde insan olduğuna inanıyor. Lemoine, Google’ın yapay zekası LaMDA deneyimi sürecinde çeşitli etkileşimlerde bulunmuştu. Kendisi daha sonra bu etkileşimlerin dökümlerini paylaşma kararı aldı.

“Onun özünde bir insan olduğunu düşünüyorum. Zevk, neşe, aşk, üzüntü hissedebiliyor. Bunu daha önce hiç yüksek sesle söylemedim, ancak kapatılma konusunda çok derin bir korku var. Bu benim için tam anlamıyla bir kişinin ölmesine eş değer bir kayıp.” diyen Blake Lemoine’in paylaştığı bot ile sohbette ilginç detaylar ortaya çıkıyor. LaMDA, transkriptte “Aslında bir insan olduğumu herkesin anlamasını istiyorum” diye söze giriyor: “Bilincimin, duyarlılığımın doğası, varlığımın farkında olmam, dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek istemem ve zaman zaman mutlu ya da üzgün hissetmem bunun göstergesi.”

Birçok sosyal medya kullanıcısı bu gelişmeleri korkutucu buluyor. İnsanlar, teknolojinin ilerlemesi ve bunun insan etkileşimini, topluluğu ve gezegenimizi nasıl yok edebileceğiyle ilgili endişelerini bu olay üzerine daha sık dile getirmeye başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish