HaberlerMANŞETRobot

Güney Kore otonom tünel keşfi için robot geliştiriyor

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı, Otonom Tünel Keşif Robotu araştırmasını Kara Aracı Sistem Merkezi iş birliğiyle 3 yılda geliştirdiğini duyurdu.

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı, Otonom Tünel Keşif Robotu araştırmasının, ABD Ordusu Savaş Yeteneklerini Geliştirme Komutanlığı’nın bir parçası olan Kara Aracı Sistem Merkezi ile iş birliği içinde son üç yılda geliştirdiğini duyurdu. Duyuruda “Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nden her iki kurum, ortak robot tabanlı operasyonel yeteneklerin oluşturulmasına yardımcı olmak için bu araştırmada ortak yazılım, arayüz ve veri formatları uyguladı.” ifadelerine yer verildi.

Mağara keşif görevinde başarı

Ülkenin bu robotunun arkasında aslında kendi araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla yerel bir savunma şirketi olan Hanwha Defense ile işbirliği içinde olması yatıyor. Bu şirket modüler bir robot tasarlayarak dikkatleri üzerine çekiyor. Ajansa göre robot, topografik bilgi olmadan yeraltı tünellerini keşfedip riskleri tespit edebiliyor. Robot aynı zamanda keşif alanının 3 boyutlu bir haritasını da oluşturabiliyor. Ayrıca farklı görevleri yerine getirmek için modüler yapısı sayesinde modifikasyonlar alabiliyor ve keşif işlevleri için yapay zeka tabanlı yazılımlarla donatılabiliyor.

Uygulama araştırması sırasında henüz prototip aşamasında olan robot, çeşitli tehlikeli nesneleri tanıyarak, kontamine alanları tespit ederek ve yüksek çözünürlüklü bir 3D harita oluşturarak 1.5 kilometrelik bir mağarayı keşfetmeyi başardı. Ek olarak, tek bir operatör robotu bir cep telefonu veya tablet ile uzaktan kontrol edebilir ve kullanıcının aynı anda birden fazla sistemi kullanmasına olanak tanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish