Haberler

“KOBİ Hackathon” için başvurular başladı

Akbank ve Vodafone işbirliğiyle düzenlenen KOBİ’lerin sorunlarına dijital çözümler üretilmesine yönelik “Hackathon” için başvurular başladı.

“CODE:KOBİ; KOBİ’ler için büyümenin dijital kodları” konulu Hackathon’da; geliştirici, yazılımcı, tasarımcı profesyoneller ve üniversite öğrencileri KOBİ’lerin işlerini büyütmeleri ve verimliliklerini artırabilmeleri amacıyla

e-ticaret, sosyal medya, CRM uygulamaları, tahsilat ve ödeme sistemleri gibi başlıklara odaklanarak dijital çözümler ve uygulamalar tasarlayacak.

Akbank ve Vodafone, “Hackathon ruhunu yaşayacak ve KOBİ’lerin iş süreçlerini kolaylaştıracak inovatif fikirleri olan tüm geliştirici, yazılımcı, tasarımcı profesyonelleri ve üniversite öğrencilerini KOBİ Hackathon’una bekliyoruz” çağrısı yaptı.

Yarışmanın birincisi olan takıma 10.000 TL ve takımdaki herkese iPhone 7, ikinci takıma 7.500 TL ve takımdaki herkese Apple Watch Series 2, üçüncü takıma da 5.000 TL ve takımdaki herkese iPad Mini 4 verilecek. Hackathon’a katılmak için, www.codekobi.com adresindeki başvuru formunu 12 Aralık 2016’a kadar doldurmak yeterli olacak.

Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, KOBİ’lere verdikleri finansman ve danışmanlık desteklerinin yanında, onların gelişen teknolojiye ayak uydurabilmelerine de yardımcı olduklarını söyledi ve ekledi:

Bülent Oğuz, Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
Bülent Oğuz, Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

“Biliyoruz ki, KOBİ’lerin dijitalleşmesi, işlerini daha verimli yapabilme, müşteri taleplerini karşılama, maliyetlerini azaltma ve işletmelerinin hayatta kalabilmesi açısından önemli. KOBİ’lerimizin dijitalleşmelerini desteklemek, teşvik etmek için biz de Akbank olarak imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu anlayışla ilk olarak Vodafone Türkiye ile 1 milyonu aşkın KOBİ’nin Dijital Dönüşüm’de yerini alması için güçlerimizi birleştirdik. İşbirliğimiz kapsamında Vodafone’un www.yarinahazirim.com sitesi üzerinden tüm işletmelere sunduğu Dijitalleşme Endeksi’nin özel bir uyarlamasını Akbanklı KOBİ’lere sunduk.

Bu kez de yine Vodafone’un desteğiyle ‘CODE:KOBİ; KOBİ’ler için büyümenin dijital kodları’ konulu 48 saatlik bir Hackathon başlatıyoruz. KOBİ’lerin iş süreçleri ve büyümelerine yönelik düzenlenen Hackathon’da KOBİ’lerle yazılımcıları buluşturarak KOBİ’lerin sorunlarına çözüm bulurken, girişimcilerin yaratıcı fikirlerinin de hayata geçmesi için bir fırsat yaratacağımıza inanıyoruz. Bu etkinlik ile Akbank olarak KOBİ’lerin ihtiyaçlarına dönük olarak geliştirdiğimiz bankacılık ürün ve hizmetlerine ek olarak onlara yeni dijital çözümler sunmaktan da mutluluk duyacağız.”

Vodafone: Dijitalleşmenin sunduğu fırsatlardan KOBİ’ler de yararlanmalı

Dijitalleşmenin işletmelere daha az maliyetle daha verimli çalışma imkânı sunduğunu belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ise, şunları söyledi:engin-aksoy-vodafone-061216

“Türkiye’deki şirketlerin %99’unu oluşturan KOBİ’lerin dijitalleşmenin sunduğu fırsatlardan yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizde işletmelerin dijital haritasını çıkarmak amacıyla geliştirdiğimiz ‘Yarına Hazırım Platformu’ ile bugüne kadar 44 bin şirketimizin Dijitalleşme Endeksi’ni hesapladık ve dijital yol haritasını çizdik. Diğer yandan, Akbank’ın hizmet verdiği 1 milyonu aşkın KOBİ’nin de dijitalleşmesi için işbirliği yaparak Vodafone Dijitalleşme Endeksi’nin özel bir versiyonu üzerinden Akbanklı KOBİ’lere dijitalleşme skor ve ihtiyaçlarını ücretsiz olarak tespit etme imkânı sunduk. Şimdi de işbirliğimizin ikinci fazı olan, ‘KOBİ Hackathon’a destek vermenin heyecanını yaşıyoruz. ‘CODE:KOBİ; KOBİ’ler için büyümenin dijital kodları’ konulu Hackathon ile KOBİ’lerin sorunlarına ve iş süreçlerine yönelik dijital çözümler üretilerek dijitalleşme yolculuğunda önemli bir avantaj sağlanmasını hedefliyoruz. Yazılım geliştirme dünyasında da bir ilki temsil edecek bu 48 saatlik maratonda takımlara başarılar diliyoruz. Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi olarak, Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonumuz doğrultusunda, ülkemizdeki işletmelerin telekomünikasyon ve teknoloji ihtiyaçlarına yönelik uçtan uca çözümler geliştirmeye devam edeceğiz.”

Hackathon’un 48 saat sürmesi planlanıyor

Akbank ve Vodafone işbirliğiyle gerçekleştirilecek Hackathon etkinliğine 3 ya da 4 kişiden oluşacak takımlar katılabilecek. Bireysel katılım olması halinde bu kişiler belirlenecek takımlara dahil edilecek. Yarışmacı takımlar “proje demosu”nu 48 saat sürmesi planlanan Hackathon süresince yazacaklar. Önceden geliştirilmiş ürünler yarışma değerlendirme kapsamı dışında kalacak. Hackathon yarışması süresince yazılım geliştirmek için kullanılacak araçlar, Akbank APİ’leri katılımcılara sunulacak ve yarışma başlamadan önce bu araçların kullanımı ile ilgili eğitim verilecek. Ayrıca teknik destek ekibi ile etkinlik boyunca yarışmacılara mentorluk hizmeti de sunulacak. Takımlar her biri konusunda uzman ve iş dünyasında üst düzey yöneticilik yapmış jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek yarışmanın birinci, ikinci ve üçüncüsü seçilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish