Haberler

Siber saldırılara dikkat!

İnternetin iş ve kişisel yaşamımızdaki kullanımın artması ile siber dolandırıcılıktaki gelişmeler de hız kazandı.
İnternetin iş ve kişisel yaşamımızdaki kullanımın artması ile siber dolandırıcılıktaki gelişmeler de hız kazandı. Siber dolandırıcılar spam olarak adlandırılan istenmeyen e-postalardan, kullanıcıların kişisel ve finansal bilgilerini ele geçirmeye yönelik kimlik avcılığı saldırılarına kadar farklı siber saldırı yöntemleri kullanarak milyarlarca dolar çalıyorlar. Bir sabah bilgisayarınızı açtığınızda “beni oku” dosyası ile karşılaşıp verilerinizin sadece şifreleyen tarafından geri getirilebilecek şekilde şifrelendiğini, sisteminizi geri getirmek isterseniz 1000 dolar ile 5000 dolar arası ya da çok daha fazlası bir bedel talep edildiğini görebilirsiniz.

BYOD’da siber tehditlere dikkat!

Özellikle çalışanların ve işletme sahiplerinin BYOD uygulamasını bir iş uygulaması olarak kabul etmelerine rağmen bu uygulamanın getirdiği tehditleri göz ardı etmeleri siber dolandırıcılara kolaylık sağılıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi esareti altına alan, yüksek kullanım bedeli içeren sahte e-faturalarla kullanıcıların şaşırtılarak sahte faturanın indirilmesi ile cihazlara bulaşan Cryptolocker saldırısı bu yıl da devam ederek iş süreçlerinde aksamalar ve itibar kaybının yanı sıra kurum bilgilerinin açığa çıkması ve maddi kayıplara da neden olmaya devam ediyor.

Siber saldırılar son kullanıcıyı hedefliyor

Gelişmiş kötücül yazılımlar, botnet gibi zararlı yazılımların artık SSL şifreleme tekniğini kullandığına dikkat çeken Vizyon Arge Proje Geliştirme Mühendisi Sibel Kocakuş Şengün SSL kullanan zararlı trafiğin tespiti ve durdurulmasının hayati önem taşıdığını belirtti. Şengün siber saldırıların ve dolandırıcıların artık son kullanıcıyı da hedeflediğini, kurumların ve bireylerin bilinen saldırı tiplerinin yanı sıra 0-day olarak adlandırılan saldırılara karşı da korunma tedbirlerini kullanmaları gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish