Haberler

Tencent, İngiliz oyun geliştiricisi Sumo’yu satın aldı

Gelir açısından oyun kategorisinde Sony'nin hemen arkasında olan Tencent, Sheffield merkezli İngiliz oyun geliştiricisi Sumo'yu satın aldı.

Tencent tarafından açıklanan bilgiye göre anlaşma, 1,27 milyar dolar değerinde ve Çinli şirketi küresel video oyunları üretim ve satış zirvesine taşımaya devam edecek.

Tencent kısa süre önce iki video akışı sitesi DouYu ve Huya’yı birleştirmeye çalıştıktan sonra Çin’de inceleme altına alındı. Çin piyasa düzenleyicisi, ülkenin antitröst yasalarının olası ihlali üzerine bu hareketi engelledi. Tencent ayrıca, bazıları Call of Duty gibi yüksek profilli mobil sürümleri olan bir dizi video oyunuyla çok başarılı bir performans sergiledi.

Şirket, portföyünün büyümesini sürdürmeye devam ederken liste başı video oyunlarına sahip. Satın alma, Sumo’nun son derece başarılı video oyunlarından birkaçını repertuarına katacağı için Tencent’in küresel görünümünü güçlendirecek. Sumo’nun video oyunlarını geliştirdiği beş ülkeye yayılmış 14 stüdyosu var.

Tencent, Sumo’da %8,75 hisseye sahip ve şirketin en büyük ikinci hissedarı. Sumo, Londra Menkul Kıymetler Borsası’na kote olduğu 2017’den beri yükselen bir yörüngeye devam etmişti. Oyun sağlayıcının hissedarları, Tencent ile yapılan anlaşmadaki hisselerinin etkileyici bir şekilde geri alınmasının keyfini çıkaracaklar. Sumo’nun her bir hissesi, önceki değerlemesinden %43 oranında değer kazandı ve Sumo’nun hissedarlarına hisse başına 5,13$’lık bir prim ödenecek.

Tencent’in bu hamlesi, Electronics Arts’ın (EA) geçtiğimiz yıl Codemaster’ı satın almasının ardından bir İngiliz şirketini içeren ikinci büyük anlaşma oldu. Şu anda herhangi bir karşı teklif bildirilmemiş; bu nedenle anlaşmanın çökmesinin olası olmadığını söyleyelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish