GüvenlikHaberlerMANŞET

Wall Street bankaları hazine yönünde siber savunmayı sessizce test ediyor

Ukrayna üzerinde yükselen küresel gerilimler ile birlikte, ABD finans sektörünün rekabet gücü, siber saldırı riski karşısında zayıflıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ardından Moskova’ya yönelik yaptırımlar, finansal güvenlikteki kırılgan dengeyi alt üst etti. Ukrayna üzerinde yükselen küresel gerilimler ile birlikte, ABD finans sektörünün kıyasıya rekabet gücü, siber saldırı riski karşısında zayıflıyor ve bu durum tüm finans kuruluşlarını tehlikeye atıyor. En azından ABD’deki genel kanı bu yönde. Bu nedenle ülkenin en büyük bankalarından bazıları şimdi Hazine Departmanı ile birlikte çalışıyor.

Siber saldırı senaryoları

ABD’nin en büyük para yöneticilerinden biri olan State Street Corp.’un CEO’su Ron O’Hanley, “En zayıf halkanız kadar iyisiniz. Ağlar yalnızca ne yaptığınızla değil, güvendiğiniz satıcılarla, muhatap olduğunuz karşı taraflarla, hatta düzenleyicilerle bir araya şekillenir.” diyor. Savunmaları güçlendirmeyi amaçlayan daha kapsamlı bir hareketin parçası olarak, Hazine yetkilileri geçen ayın sonlarında birkaç üst düzey bankanın yöneticilerini bir araya getirdiler ve birbirlerine nasıl ulaşacaklarını ve çeşitli siber saldırı senaryolarında birlikte çalışacaklarını uyguladılar.

Daha önce bildirilmemiş olan bu simülasyon çalışması JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve Morgan Stanley’i içeriyor. Katılımcılar, küçük saldırılardan çok sayıda bankaya ve kritik ödeme sistemlerine yönelik tam ölçekli bir saldırıya kadar değişen beş varsayımsal tehdit seviyesinden geçiyor. Hazine yetkilileri ayrıca, finansal yöneticilerle paylaşmak adına daha fazla istihbaratın gizliliğini kaldırmaya ve büyük bankalarda daha fazla çalışanı kapsayacak şekilde güvenlik iznini genişletmeye başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish