HaberlerMANŞETYapay Zeka

Yapay zeka ile arılar, böcek ilacından korunuyor

Projede, yeni herbisitlerin, insektisitlerin veya fungisitlerin arılara karşı toksisitesini tahmin etmek için bir makine öğrenme modeli kullanılıyor.

Arıların ekosistem ve insanlık için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok. Arıların olmadığı bir senaryoda küresel anlamda gıda ve ekonomik sorunlar baş gösterecektir. Uzun bir süredir bu canlıların yaşadığı sıkıntıları çözmek isteyen Oregon Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki araştırmacılar yapay zeka ile arıları böcek ilaçlarından korumaya çalışıyorlar.

Pestisitler moleküler anlamda yenilenecek

Kimya mühendisliği yardımcı doçenti Cory Simon ve bilgisayar bilimi doçenti Xiaoli Fern tarafından yönetilen proje, moleküler yapıları aracılığıyla yeni herbisitlerin, insektisitlerin veya fungisitlerin arılara karşı toksisitesini tahmin etmek için bir makine öğrenme modeli kullanmayı öneriyor. İlk veriler umut verici. Öyle ki Ulusal Bilim Vakfı da bu araştırmayı destekliyor. The Journal of Chemical Physics’in özel sayısı “Yapay Zekayla Kimyasal Tasarım”da yayınlanan sonuçlar meyve, sebze, tohum ve kabuklu yemiş mahsullerinin büyük oranda arı tozlaşmasına bağlı olduğunu gözler önüne seriyor.

Simon, “Tarımda, mahsul verimini artıran ve gıda güvenliğini sağlayan pestisitler yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak pestisitler arılar gibi hedef dışı türlere zarar verebilir,” diyerek ekliyor, “Ve böcekler, yabani otlar vb. sonunda direnç geliştirdiğinden, sürekli olarak arılara zarar vermeyen yeni pestisitler geliştirilmelidir.” diyor.

Yüksek lisans öğrencileri Ping Yang ve Adrian Henle, yeni pestisit moleküllerinin arılar için toksik olup olmayacağını tahmin etmek için pestisit maruziyet deneylerinden elde edilen veriyi yapay zeka ile analiz ediyor. Böylece araştırma, arılara zarar vermeyen pestisit gelişimine ışık tutuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish