İnceleme

Geçen yılın en iyi kameralı telefonları

Piyasada birçok seçenek varken en iyi kameralı telefonu seçmek çok zor bir iş çünkü farklı fotoğrafçılık merkezli cep telefonları harika görüntüler yakalamak için çok farklı yaklaşımlar kullanıyor. Bu yüzden bu liste oldukça uzun ve bütün seçenekler harika özellikler sunuyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra’nın aşırı lens yüklemesini ve kapsamlı yakınlaştırmasını istiyor musunuz? Ya da iPhone 13 Pro’nun doğrult ve çek kolaylığını kullanmak nasıl olurdu? Peki, Google Pixel 6 Pro’nun son derece iyi tasarlanmış yazılımı? Belki makro çekimlerle yakınlaşmak istiyorsunuz. Bunların haricinde megapiksel sayıları, düşük ışık performansı ve benzer konularda da ilginizi çekecek detaylar arıyorsunuz.

Bunların hepsi satın alırken dikkate alınması gereken kriterler. Bu yüzden seçim zor olabiliyor. Ancak karar vermenize yardımcı olmak için, genel olarak en iyi kameralı telefonları vurgulayarak bu yazıyı hazırladık. Bunların hepsi herkesin hoşuna gitmeyebilir ama güçlü ve zayıf yönlerini görebilmeniz, aynı şekilde bilinçli bir karar verebilmeniz için her birine genel bir bakış da eklemeyi unutmadık.

Eğer en iyinin de üstünde bir şey istiyorsanız, bu liste kişisel olarak sıralandığı için bunu da göz önünde bulundurduk. Bu yüzden bir numaralı seçimimiz oldukça değerli. Ancak hiçbir şey sizin için uygun değilse, umutsuzluğa kapılmayın, çünkü her zaman yeni rakipler geliyor.

  1. iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max

Listemize en güzel telefonla başlıyoruz. iPhone 13 Pro, 6.1 inç/ 6.7 inç ekran boyutuna ve 128 GB’tan 1 TB’a kadar artabilen depolama alanına sahip. Bu telefonun arka kameraları ve  ön kamerası 12 MP.

iPhone 13 Pro güçlü bir pil ömrüyle ve mükemmel genel performanslarla geliyor.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, her biri büyük f/1.5 ana sensör ve f/2.8 telefoto içeren çarpıcı kameralı telefonlar. Bu listede yer alan bazı telefonların lens numaralarına ya da optik zoom uzunluğuna sahip olmasalar da performansları olağanüstü. Aynı şekilde özel bir makro lensi olmamasına rağmen, makro fotoğrafçılık için herhangi bir rakipten daha iyi.

Düşük ışık performansı diğer özelliklerinden daha çok ön plana çıkıyor. Hangi tür çekim yapmayı hedefliyorsanız, iPhone 13 Pro ya da Pro Max bunun hakkını verecek.

“Yeni Fotoğraf Stilleri” özelliği ve Sinema Modu da oldukça etkileyici fakat alıcıların birçoğu tarafından toplu olarak kullanılabilir. Ancak geliştirilmiş portre modu, ProRAW’ın geri dönüşü ve harika bir bas-çek deneyimi ile iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max tam fotoğraf uzmanı. Fiyatı: 2300 ABD doları.

  • Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung telefonlar arasında Samsung Galaxy S21 en iyisi. Ocak ayında satışa giren telefon, 6.8 inç boyutunda. Aynı zamanda ön kamerası da 40 MP. Samsung Galaxy S21 Ultra en iyi kamera yakınlaştırmasına ve büyüleyici bir tasarıma sahip. Fakat diğer telefonlara oranla biraz daha pahalı ve micro SD kart yuvası bulunmuyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra f/1.8 ana snapper, 12MP f/2.2 ultra geniş kamera ve iki telefoto kamera ile en üst düzey özelliklere sahip. Bu özellikler de birçok telefonda bulunmuyor.

Sonuçlar da rakamlar kadar etkileyici. Bu yüzden Samsung Galaxy S21 Ultra, telefon incelemesinde en iyi kamera yakınlaştırmasına sahip.

Yakınlaştırılmamış çekimler de oldukça iyi fakat bazen en iyi rakipler kadar kaliteli olmuyor. Yine de aynı anda hem ön hem de arka kameralarla video çekmenizi sağlayan uygulamalarla yapılan eklemeler ve son derece yetenekli 40MP ön kamera gibi çok sayıda kamera moduyla birleştiğinde, bu telefon bir fotoğrafçının rüyası. Fiyatı: 1000 ABD Doları.

  • Google Piksel 6 Pro

En iyi Google kameralı telefon dediğimizde kesinlikle Google Piksel 6 Pro’dan bahsetmeliyiz. Oldukça yeni bir telefon olan Google Piksel 6 Pro, 210 gram ağırlığında ve 6.71 inç ekran boyutu var ve ön kamerası 11 MP. Bu akıllı telefon oldukça yetenekli kamera özelliğinin yanı sıra büyük ve güzel bir ekrana da sahip. Fakat pil ömrü çok uzun değil.

Google, telefonlarında mükemmel fotoğrafçılık deneyimleri sunma alışkanlığına sahip ve Google Pixel 6 Pro da bu konuda bir istisna değil. Hem donanım hem de yazılım olarak Pixel 5’ten daha fazla yükseltmesi var. Telefonun 50MP f/1.9 ana sensörü var, iyi ayrıntılara ve gerçeğe yakın renklere sahip mükemmel fotoğraflar çekebiliyor.

Ayrıca Pixel 6 Pro, fotoğraflardan istenmeyen yönleri kaldırabilen “Sihirli Silgi”, uzun pozlama çekimleri için hareket modu ve cilt tonlarını daha doğru yakalayan “Gerçek Ton” gibi rakip telefonlarda görmeyeceğiniz yazılımları da kullanıyor. Sonuç olarak kullanıcısına etkileyici bir kurulum sunuyor. Fiyatı: 1300 ABD Doları.

  • Huawei Mate 40 Pro

Eğer düşük ışıklı en iyi kameraya sahip akıllı telefon arıyorsanız kesinlikle Huawei Mate 40 Pro’ya bir göz atmalısınız. Android 10 işletim sistemine ve 212 gram ağırlığa sahip. Harika bir kamerası ve mükemmel tasarımı sebebiyle satın alma isteğiniz artacak. Ama uygulamaları sınırlı.

Huawei Mate 40 Pro bu listede yer alıyor çünkü sınırlı uygulama ve kameralarıyla ilgisi bluunmuyor. Bu akıllı telefonun Google Play Store’a erişimi yok.

Aslında, kameraları olağanüstü. 50MP f/1.9 ana kamerası, 12MP f/3.4 periskop kamerası ve 20MP f/1.8 ultra geniş kamerası bulunuyor.

Portre çekimlerinden geniş manzaralara, yakınlaştırılmış fotoğraflardan yakın planlara kadar, Huawei Mate 40 Pro hemen hemen her tür fotoğrafla mükemmel bir şekilde başa çıkabiliyor. Düşük ışık koşullarında bile harika bir fotoğrafla karşılaşıyorsunuz. Huawei Mate 40 Pro, hafif boyama özelliğinden özel ay fotoğrafçılığı moduna kadar birçok fotoğraf moduna da sahip. Bu yüzden düşük ışıkla oldukça iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. 1640 ABD Doları.

  • OnePlus 9 Pro

Listemizin 5. Sırasında da kamera konusunda oldukça iddialı bir telefon önerimiz var. Ultra geniş çekimler için en iyi kameralı telefon olan OnePlus 9 Pro 197 gram ağırlığa ve 6.7 inç ekran boyutuna sahip. Aynı zamanda pil gücü oldukça yüksek ve 256 GB depolama alanı da bulunuyor.

Siyah beyaz çekimleri güçlendirmek için 2MP monokrom kamerası var. Bunlar arasında, en dikkat çekici olanı ultra geniş çünkü diğer telefonlarda çekilen ultra geniş çekimlerin kenarlarında sıklıkla bulunan ‘varil’ bozulmasını azaltan serbest biçimli bir lens tasarımına sahip. OnePlus 9 Pro’daki kameralar çoğunlukla sadece renk kalibrasyonu ve kamera uygulamasının tasarımına kadar uzanıyor. 

OnePlus 9 Pro, güçlü manuel kontrollere sahip olmasına rağmen otomatik olarak fotoğraf çekerken de iyi çalışıyor. Bu aynı zamanda güçlü bir bas-çek seçeneği. 8K kalitesine kadar video kaydı ve 16 MP ön kamera ile OnePlus 9 Pro, fotoğrafçılık konusunda ve diğer birçok yönden çok işlevli. Fiyatı: 690 ABD Doları.

  • Huawei P40 Pro 

Huawei P40 Pro, satın alabileceğiniz en iyi kameralı telefonlardan biri. Huawei sistemi göz önüne alındığında kendi uyarıları ile birlikte geliyor. Bu yüzden kapsamlı yıldız özellikleri listesine rağmen, bir tane almadan önce kesinlikle bu telefonu iyice incelemelisiniz. Yazılım sınırlamalarından bağımsız olarak, kamerası çok hoşunuza gidecek.

Ana kameranın lensi kağıt üzerinde oldukça standart bir diyafram açıklığına sahip fakat devasa sensör boyutu ve OIS ile Huawei’nin güçlü elektronik görüntü sabitleme özelliğiyle birlikte geliyor. Bu telefon, otomatik moddayken karanlıkta bile görebiliyor. Huawei, başka hiçbir telefonun yapamayacağı özelliklere sahip. Ayrıca 40MP f/1.8 ultra geniş kamera, 5x optik zoom ya da 50x dijital zoom yapabilen 12MP telefoto kamera ve bokeh efektleri oluşturmak için uçuş süresi sensörü de bulunuyor.P40 Pro’da çekilen fotoğraflarda yüksek detay ve düşük gürültü bulunuyor. Samsung’un aksine, Huawei’nin fotoğrafları aşırı keskin görünmüyor. Bu yüzden birçok kişi Huawei’nin  güçlü stilini tercih edebilir. Fiyatı:1211 ABD Doları.

  • Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Note serisinin en iyi kameralı telefonu olan Samsung Galaxy Note 20 Ultra size çok şey sunuyor. 208 gram ağırlığında olan telefon, 12 GB RAM’e sahip ve aynı zamanda 6.9 inç ekran boyutu var. Harika bir ekran ve faydalı S Pen özellikleriyle bu telefonu seveceksiniz. Fakat yavaş şarj oluyor.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra, yüksek özellikli bir kameraya sahip ama asıl öne çıkan telefoto kamerası. Bu da 5x optik zoom ve 50x dijital zoom ile 12MP f/3.0 snapper özelliklerine sahip olmasından kaynaklanıyor. Bu özelliklerin her ikisi de oldukça etkileyici ve S20 Ultra 100x dijital zoom sunuyor. Note 20 Ultra daha geniş bir diyafram ve daha büyük pikseller sayesinde bu snapper’ı ciddi anlamda geliştiriyor. Note 20 Ultra’nın kamerasının kullanımı da oldukça kolay ve eğlenceli. Kullanım şansını artırmak için çeşitli lensleri ve modları kullanarak aynı anda bir sürü fotoğraf ve video çeken 8K video gibi ekstralardan yararlanıyor. Düşük ışıkta fotoğraflar, iPhone 12 Pro Max gibi bazı rakipler kadar detaylı olmayabilir. Fiyatı: 1030 ABD doları.

  • iPhone 13

Listemizin 8.sırasında iPhone 13 yer alıyor. Bu telefon paranızın karşılığını sonuna kadar verecek. iPhone 13 174 gram ağırlığa ve 6.1 inç ekran boyutuna sahip. iOS 15 işletim sistemi olan iPhone 13’ün 19 saate kadar pil ömrü var. Minimal tasarım değişikliklerinin yanı sıra iki arka kamerası bulunuyor. Bu arka kameralar oldukça iyi performans sergiliyor ve her biri yükseltmeyle gelişiyor

Öncelikle ana kamerada daha büyük piksel elde edersiniz bu da resim kalitesinde gözle görülür bir fark yaratıyor. Ayrıca, telefon tam olarak sabit tutulmadığı zaman bile görüntülerin net çıkması için mükemmel bir şekilde stabilizasyon sağlayan sensör kaydırmalı OIS’ı var.

Genel olarak görüntülerin bir iPhone 12 ile çekilenlerden daha az parazite sahip. Fotoğraflar için de yeni bir “Fotoğraf Stilleri Modu” ve ayrıca yetenekli bir 12MP f/2.2 ön kamera ile burada ilginizi çekecek çok fazla özellik var. Fakat yine de telefoto lensin olmaması biraz üzücü. Eğer telefoto lens arıyorsanız bir Pro modelini ya da farklı bir firmanın telefonlarını seçmeniz gerekecek. Fiyatı:1057 dolar.

  • Samsung Galaxy S21 / S21 Plus

Ocak ayında satışa sunulan Samsung Galaxy S21 ve S21 Plus, 8 GB RAM’e, Android 11 işletim sistemine sahip. Bu telefon çok yönlü ve fantastik bir kamerayla geliyor. Ama Samsung Galaxy S21’in micro SD desteği bulunmuyor ve ekranı da oldukça iyi değil.

Samsung Galaxy S21 ve Galaxy S21 Plus, S21 Ultra’dan farklı bir kamera yapılandırmasına sahip ve bu yüzden bu telefonlar en iyi kameralı telefon listemizde 9. Sırada yer alıyor. Ama yine de her kullanımda çok etkileyici bir kurulumu var.

12MP f/1.8 ana kamera, 12MP f/2.2 ultra geniş kamera ve 64MP f/2.0 telefoto özellikleri S20’ninkiyle aynı olan bir kuruluma sahip. Bu telefonun kameraları hala etkileyici ve burada yazılım geliştirmeleri de bulunuyor.

Ayrıca artık ön ve arka kameralarla aynı anda çekim yapmanızı sağlayan bir “Yönetmen Görüşü” modu da sunuyor.

Bu yüzden fotoğraf çekimi için oldukça fazla seçeneğiniz bulunuyor ve yeni özelliklerden uzakta, hangi lensi kullanırsanız kullanın, temel kamera deneyimi hala mükemmel. Fiyatı: 579 ABD doları.

  1. iPhone 12 Pro

En iyi kameralara sahip telefonlar listemizde son sırada iPhone 12 Pro yer alıyor. 189 gram ağırlığa ve 6.1 inç ekran boyutuna sahip olan iPhone 12 Pro, birçok renk seçeneğiyle geliyor. Aynı zamanda ekranı da oldukça net ve canlı. Fakat pil gücü daha iyi olabilirdi ve kutudan şarj bloğu çıkmıyor.

İlk bakışta iPhone 12 Pro’daki kameralar iPhone 12 Pro Max’teki kameralarla neredeyse aynı görünüyor ve çok farklı değiller. Fakat daha büyük bir sensör sayesinde iPhone 12 Pro Max üstünlüğe sahip çünkü ana snapper’da ve telefotoda geliştirilmiş yakınlaştırma özelliği var.

iPhone 12 Pro Max’te olduğu gibi, Gece Modu’nun burada da genel olarak gerçekten etkileyici olduğunu göreceksiniz. Diğer telefonların zorlanacağı yerlerde parlak, ayrıntılı çekimler yapmanıza da imkan tanıyor ve Gece Modu’nu hem ana hem de ultra geniş lenslerle kullanabiliyorsunuz.

12 MP selfie kamerası da iyi bir performans sergiliyor ve video için Dolby Vision ve gelişmiş görüntü işleme için Smart HDR 3 gibi kullanışlı özellikleri bulunuyor. Fiyatı: 949 ABD doları.

SONUÇ:

Bu listedeki her telefonun özellikleri birbirinden farklı ve tüm kameralar kapsamlı bir şekilde test ediliyor. Bu yüzden tam olarak nasıl performans gösterdikleri hakkında sizlere tavsiye ediyoruz. Bu da özelliklerine detaylı bir şekilde bakılmasına sebep oluyor ve bu kameralı telefonların pratikte nasıl olduğuna dayalı bir sıralama oluşturulabiliyor. Bir sıralamaya karar verirken fiyat, değer ve özellikleri göz önünde bulundurulmalı.

Kameralı Telefon Alırken Dikkat Edin…

Bir kameralı cep telefonu seçerken, çekmek istediğiniz fotoğraf türlerini göz önünde bulundurun. Vahşi yaşamı ya da kolayca yaklaşamayacağınız diğer şeyleri fotoğraflamak istiyorsanız, bir telefoto lens oldukça önemli. Eğer manzaralar için arıyorsanız iyi bir ultra geniş seçmelisiniz. 

En İyi Kameraya Sahip Telefon Hangisi?

En iyi kameralı cep telefonu düzenli olarak değişiyor fakat şu anki en iyi seçiminiz bu yazının bir numaralı noktasında yer alıyor. Bu, herkes için en iyi seçim olacağı anlamına da gelmiyor. Telefonlardan birini seçmeden önce kameralı cep telefonunuzdan ne bekliyorsunuz ve gerçekten neye ihtiyacınız var, bunu iyice düşünün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish