İnceleme

Toshiba OCZ VX500 SSD incelemesi

Toshiba OCZ VX500 hafif yapısına ragmen oldukça güçlü bir performans sunuyor.

Hafif yapısına rağmen güçlü performans:

Toshiba OCZ VX500 SSD

Toshiba tarafından piyasaya sürülen OCZ model disklerden 2,5 inç boyutunda SATA arayüz ile 6 Gbps hıza sahip VX500 hafif yapısına rağmen güçlü performansı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eğer dizüstü bilgisayarınız için bir güncelleme düşünüyorsanız OCZ VX500 doğru bir seçim olabilir.

VX500 128GB, 256GB, 512GB ve 1TB olmak üzere dört kapasite seçeneğine sahip. Fiyatlar ise yaklaşık 70 dolardan başlayıp kapasiteye göre 350 dolara kadar çıkıyor. Elbette bunlar ABD fiyatları Türkiye için 250 ila 1.200 TL aralığında olabileceğini söyleyebiliriz. VX500 serisi SSD’ler MLC (Multi Level Cell/2-bit) NAND bellekler kullanıyorlar. Bu daha yavaş TLC (Triple Level Cell/3-bit), bellek teknolojisine göre daha üstün performans sağlayan yeni bir nesil.

İlgili Makaleler

60 gramın altındaki ağırlığı ile VX500 serisi bu güne kadar gördüğümüz en hafif SDD olma ünvanını alıyor ayrıca 7 mm genişlikteki profili de bu seriyi ince dizüstü bilgisayarlar için uygun hale getiriyor. Tüm serinin kutularından yedekleme ve geri yükleme işlemleri için Acronis True Image 2016 lisansı da çıkıyor. VX500 MLC tipi bellekler ile beklenen performansı da sunuyor. Sıralı okuma ve yazma hızları 508MBps ve 479MBps olan diskler SSD için oldukça iyi değerler. TLC kuzenlerinin aksine uzun süreli okuma yazma sürelerinde VX500, Kingston HyperX Savage gibi MLC tip bellekler kullanan benzerleri gibi, performans kaybı yaşamıyor.

VX500 beş yıl garantiye sahip ve 128GB kapasite için 74TBW (74 TB) bozulma öncesi yazma hacmi sunuyor. İsteyenler Toshiba/OCZ gelişmiş garanti porgramı da satın alabiliyor ancak bu ülkemizde geçerli olur mu bilemiyoruz. Kısaca eğer hafif ve ince dizüstü bilgisayarınız için fiyat/performans odaklı bir SSD arıyorsanız Toshiba OCZ VX500 serisi aradığınızı size fazlasıyla sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish