Site icon CIO Update

Apple Watch Series 9 ve Ultra 2’den kan oksijen uygulaması çıkarılıyor! Peki neden?

Apple, ABD ithalat yasağını aşmak için Blood Oxygen uygulamasını Watch Series 9 ve Ultra 2'den kaldıracak

Apple, ABD ithalat yasağını aşmak için Blood Oxygen uygulamasını Watch Series 9 ve Ultra 2'den kaldıracak

Apple, ABD ithalat yasağını atlatmak için, Watch Series 9 ve Ultra 2 modellerindeki Kan Oksijen uygulamasını kaldırma kararı aldı. Bu durum, Masimo isimli bir şirketle yaşanan patent ihlali anlaşmazlığı sonucu ortaya çıktı. Masimo’ya göre, Apple, ABD’ye ithal edilecek saatlerde bu uygulamayı kaldırarak yasağı aşabilecek.

Apple, ABD ithalat yasağını aşmak için Blood Oxygen uygulamasını Watch Series 9 ve Ultra 2’den kaldıracak

ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) tarafından yapılan bir değerlendirmede, Apple’ın yeniden tasarladığı saatin, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) ithalat yasağı kapsamı dışında olduğu belirlendi. Apple, CBP’ye, “Yeniden tasarlanmış Saat Ürünlerinin kesinlikle nabız oksimetri işlevselliği içermediğini” bildirdi. Ancak, CBP’nin kararıyla ilgili diğer detaylar gizli tutuluyor ve şu anda kararın kamuoyuna açık bir versiyonu bulunmuyor.

Ekim ayında, ITC, Apple’ın Apple Watch’ta kan oksijeni fonksiyonları ile ilgili Masimo patentlerini ihlal ettiğine yönelik önceki bir kararı onaylamıştı. Bu karar, Apple’ın Noel Arifesi’ne kadar ABD’de kendi web sitesi ve Apple Mağazaları aracılığıyla Watch Series 9 ve Ultra 2 satışlarını durdurmasına neden oldu. Aralık sonunda ITC kararına yönelik geçici bir durdurma emri, Apple’ın bu giyilebilir cihazları ABD’de yeniden satışa sunmasını sağladı.

Exit mobile version