MANŞETRöportaj

Türkiye’nin Öncü Çocuk Giyim Markası BT Altyapısını Sorunsuz Bir Şekilde Çalıştırmak için Fortinet Çözümlerini Tercih Ediyor

“Fortinet çözüm ailesinin çok önemli bir sistemsel farklılığı var. Çünkü markanın vizyonunda sadece bir çözümle sınırlı kalmak yok. Kendi sektöründe bütünlük sağladığı uçtan uça bir yapısı olduğunu, çözümlerinden anlamak fazlasıyla mümkün. Fortinet markasını ve özellikle Fortinet Security Fabric mimarisindeki ürün ve çözümleri kullanırken kapsamlı güvenlik ile bütünlük sağlayabiliyoruz. Bu da bizlere büyük bir kolaylık ve esneklik sunuyor.”

– Abdülaziz Akyol, Civil Bilgi Teknolojileri Müdürü

Kurumsal Etki

  • Fortinet’in kendini ispat etmiş yaklaşımıyla güvenliği iyileştirmek
  • BT kaynaklarının esnekliğini ve yönetimini iyileştirmek
  • Kapsamlı güvenlik ile dinamik, gelişmiş ve daha güvenli altyapı elde etmek
  • SD-WAN ile kesintisiz sistemlere sahip olmak

1996 yılında kurulan Civil, market tarzı tekstil mağazası konsepti ile yakaladığı maliyet avantajını müşterilerine yansıtarak hesaplı ve kaliteli alışveriş imkanı sunuyor. Yurtiçinde 70, yurtdışında 9 mağazası ve 2.000’den fazla çalışanıyla 100.000 m2 satış alanına sahip olan Civil, her yıl 650 markaya ait yaklaşık 42.000 çeşit ürünü müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Civil, dijital dönüşüm yolculuğunda güvenilir otomatikleştirilmiş sistemi sayesinde BT yönetimini kolaylaştırabilecek ve riski azaltabilecek inovatif ve entegre güvenlik çözümüne ihtiyaç duyuyordu. Esnekliğe büyük önem veren Civil, dinamik yapısıyla şirket yolculuğunda daha emin ve güvenli adımlarla ilerlemek istiyordu. Bu doğrultuda Fortinet Security Fabric’in güçlü özellikleriyle Civil’in ihtiyaçlarını karşılayabilecek platform olduğuna karar verildi.

Bir sınırı oluşturulduğu ilk andan itibaren korumak için ağı ve güvenliği bütüncül çözümlerine dahil eden Fortinet’in güvenlikten güç alan ağ yaklaşımı sayesinde Civil, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve operasyonları kolaylaştırmak için Fortinet Güvenli SD-WAN çözümünü rahatlıkla kullanabiliyor.

Güvenli SD-WAN, Kesintisiz Sistemler Sunuyor

Günümüzde BT çok hızlı yaşayan bir canlı organizma haline geldi. Civil’e göre BT departmanı şirket içindeki en hızlı ve en değişken alan. Ayrıca geleceği bugünden geliştiren birim olması gerekiyor. Bu yüzden dünyanın hızlıca değiştiği günümüzde çevik olması çok önemli.

Fortinet Güvenli SD-WAN çözümü, yeni nesil güvenlik duvarını (NGFW) ve gelişmiş yönlendirmeyi (routing) bir araya getiriyor. Civil ayrıca merkezinde ve mağazalarında yüzlerce güvenlik duvarını ve FortiSwitch’i kullanıyor. Bunun sonucunda kesintiye uğramayan WAN, mağazacılık sistemlerinde önemli bir rol oynuyor. Civil, bu WAN mimarisine geçerek hem telekom operatörleri tarafındaki hat maliyetlerinde hem de insan kaynağı ve zaman yönetimi alanındaki yatırımlarından ciddi bir geri dönüş elde ediyor. Civil, Fortinet Güvenli SD-WAN’ı denizaşırı ülkelerdeki mağazacılık altyapısında kullanarak farklı ülkelerde ve farklı telekom altyapılarında orkestrasyonu merkezileştirdi ve yönetimi kolaylaştırdı.

Civil Bilgi Teknolojileri Müdürü Abdülaziz Akyol, kullandıkları Fortinet cihazlarının avantajlarını şu şekilde aktarıyor “FortiGate yeni nesil güvenlik duvarları, tüm mağazalarımız ve merkezimizin güvenlik duvarlarını oluşturuyor. Güvenlik duvarı, web filtreleme, uygulama kontrolü, IPS, WAF, VPN ve bizim için çok değerli olan SD-WAN gibi birçok ağ ve güvenlik çözümünü bir arada bulundurarak kapsamlı güvenlik sağlıyor. FortiGate ürününe entegre ettiğimiz FortiSwitch cihazlarımızı tüm alt yapı sistemlerimizde kullanıyoruz ve doğrudan FortiGate arayüzünden yönetiyoruz. Böylelikle ağı kesintisiz bir bütün şeklide gözlemleyebilme ve kontrol edebilme imkanına sahip olduk. FortiGate, FortiSwitch ve FortiAP ile ağımızı uçtan uça tek panelden gözlemlememizi, tek noktadan kontrol etmemizi ve aynı anda hepsini yapılandırmamızı sağlıyor.”

Civil Gelişmiş Siber Tehditlere Karşı Daha Dayanıklı

Civil güvenlikten herhangi bir ödün vermeden esnekliğini artırdı ve maliyetlerini azalttı. BT departmanı daha çevik oldu ve güvenlik ekipleri ilgili görevlere odaklanabiliyor. Fortinet’in çözümleri sayesinde Civil gelişmiş siber tehditlere karşı da daha dayanıklı.

Abdülaziz Akyol, Fortinet çözümlerinin sunduğu katma değeri “Civil olarak güvenlik çözümlerinde en büyük iş ortağımız Fortinet. Fortinet’in ürün ailesinin birçok üyesini kullandığımız için entegrasyon veya buna bağlı herhangi bir yönetimsel zorluk yaşamıyoruz. Fortinet oluşturduğu uçtan uça yapısı ile bizler için tüm zorlukları kendisi çözüyor. Güvenlik yapımızda farklı marka ve çözümleri kullanmamıza rağmen Fortinet’in teknolojik yapısındaki diğer markalarla entegrasyonu sayesinde o alanda da sorun yaşamıyoruz” sözleriyle açıklıyor.

Fortinet Secure SD-WAN, WAN’ı dönüştürüyor ve güvenliğini sağlıyor

Tek bir işletim sistemi ve tek bir merkezi yönetim konsolu kullanan Güvenlik odaklı Ağ Oluşturma yaklaşımından yararlanan kurumlar, üstün kullanıcı deneyimi, birleşik ağ oluşturma ve güvenlik ile gelişmiş güvenlik duruşu etkinliği gerçekleştiriyor ve bunun yanı sıra operasyonel süreklilik ve verimlilik sağlıyor.

Bulut öncelikli, güvenliğe duyarlı ve küresel kurumlar için hızlı, ölçeklenebilir, esnek ve güvenli SD-WAN sunan Fortinet FortiGate, Güvenlik Odaklı Ağ Oluşturma yaklaşımı, yeni nesil güvenlik duvarını (NGFW) ve aşağıdakiler içeren gelişmiş özelliklere sahip:

  • Her ölçekte üstün deneyim kalitesi sunmak
  • Ağ ve güvenlik yakınsamasının hızlandırılması ve WAN mimarisinin basitleştirilmesi
  • Tutarlı ağ ve güvenlik politikaları düzenlenmesi
  • Otomasyon, derin analitik ve kendi kendini iyileştirme yoluyla operasyonel verimlilikler elde edilmesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish