Sektörden haberler

DarwinAI ve Red Hat iş birliğiyle COVID-Net hastanelere ulaşacak!

Derin öğrenim tabanlı görüntüleme aracı, COVID-19 vakalarının sınıflandırılmasına yardımcı oluyor.

Açıklanabilir yapay zeka (XAI) şirketi DarwinAI, açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat ile iş birliği yaparak COVID-Net’in kullanıma alınmasını hızlandıracağını duyurdu. COVID-Net, hastanelere ve diğer sağlık hizmeti kuruluşlarına akciğer röntgeninden COVID-19 tespiti ve risk değerlendirmesi sunmak için derin nöral ağlar sunuyor. DarwinAI ve Red Hat, gerçek dünyada klinik ve araştırmada kullanım için yazılıma daha iyi odaklanabilmek amacıyla Boston’s Children Hospital’daki bilişim araştırma grubu olan Fetal Neonatal Neuroimagining and Developmental Science Center’ın (FNNDSC) uzmanlığından da faydalanıyor.

DarwinAI’ın ve University of Waterloo bünyesindeki Vision and Imaging Processing (VIP) Lab‘ın COVID-Net’i faaliyete geçirmesinin ardından proje dünyanın dört bir yanındaki araştırmacıların ve klinik tedavi uzmanlarının desteği, katkısı ve iş birliğiyle gelişmeye devam ediyor. Bu inisiyatif daha sonra DarwinAI ve Red Hat’in Amerika’daki bir numaralı pediyatrik hastanesi olan Boston Childrens’ın altında yatan teknolojisini kullanarak birlikte çalışmasını sağladı.

Bu iş birliğiyle karmaşık hibrit ve çoklu bulut altyapılarında hizmete alımları destekleyen sektörün öncü kurumsal Kubernetes platformu Red Hat OpenShift‘i kullanan Boston Childrens’ın ChRIS yapısı üzerine kurulu web temelli grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) ile klinik uzmanlarının COVID-Net’i hastanelerinde daha kolay bir şekilde kullanması hedefleniyor.

Boston Children’s Bilim İnsanı, ChRIS’in öncü Teknik Mimarı ve Harvard Medical School Asistan Profesörü Dr. Rudolph Pienaar, konuyla ilgili şunları söyledi: “Boston Children’s FNNDSC’nin merkezinde en gelişmiş sayısal araştırmalarla klinik tedaviyi ve başarı oranını iyileştirme misyonu yer alıyor. COVID-Net’i DarwinAI’l ChRIS üzerinde kullanıma aldığımız ve Red Hat OpenShift’ten faydalandığımız için çok mutluyuz. Bu çalışmayla birçok vakayı büyük ölçüde görüntüleyebileceğiz ve tedaviyi en çok ihtiyaç duyulan yere en hızlı şekilde yönlendirebileceğiz.”

DarwinAI CEO’su Sheldon Fernandez, “İnsanların güvenebileceği bir yapay zeka geliştirmelerine yardımcı olmayı kendimize misyon edindik. COVID-Net’in geliştirilmesi de bu misyonun güncel ve doğru zamanda ortaya çıkan bir ürünü oldu. COVID-Net sistemi umut vadeden bir araç ancak etkili olması için ilgi çekici bir GUI ile birlikte çalışması gerekiyor. Boston Children’ın ChRIS yapısı ve Red Hat OpenShift platformu, COVID-Net’in salgınla ön sıralarda mücadele eden sağlık çalışanlarına ulaşması için etkili bir yöntem sunuyor.” dedi.

Red Hat Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CTO’su Chris Wright, “Red Hat olarak açık teknolojilerle çalışan hibrit bulutların çoğunluğun iyiliği için kullanılmasından mutluluk duyuyoruz. COVID-19 hepimizi etkiliyor. Bu yüzden Red Hat OpenShift’in sağlık çalışanlarının bu karmaşık hastalığı daha iyi anlayabilmesi için geliştirilen bir platform olan COVID-Net’in altındaki teknoloji olarak yer alması bizlere gurur veriyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish