Sektörden haberler

DE-CIX Faaliyet Raporu 2021: Global gelirler 2020 yılına kıyasla yüzde 12 arttı

Tüm lokasyonlarda bağlı kapasite %30 arttı ve doğrudan bulut bağlantısı üç katına çıktı. Bu artışlar, dijital hizmet ve uygulamalara olan talebi gösteriyor.

Dünyanın önde gelen İnternet Değişim (IX) operatörü DE-CIX bugün, Covid-19 pandemisinin ikinci yılında global gelirlerde ve veri alışverişinde devam eden güçlü büyümeyi teyit eden, 2021 mali yılına ilişkin Yıllık Faaliyet Raporu’nu yayınladı. Şirketin tüm bölümlerinde global gelirleri, 2020’ye kıyasla 5,2 milyon (%12 artış) artışla 48,7 milyon Euro’ya ulaşarak büyümeye devam etti. Dünya genelinde 38 eksabayttan fazla veri hacmiyle DE-CIX, dünya genelinde yılı, 2500 bağlı ağ ile kapatmasından da anlaşılacağı gibi bağlı ağlarda kaydettiği büyümeye paralel olarak, veri trafiğinde yaklaşık %20 artış yaşadı. Global DE-CIX birbirine bağlantı ekosistemi içinde bağlı kapasite, bağlantı hizmetlerine ve daha fazla bant genişliğine yönelik güçlü talebin bir sonucu olarak 2021’de %30’dan fazla arttı ve 96,2 Terabit’e (Tbit) ulaştı. DE-CIX Bulut Değişimi aracılığıyla buluta doğrudan bağlantı, 2021’de üç katına çıktı. Bu bağlantının çoğu, DE-CIX’in 2021’de şirketin birbirine bağlantı otomasyonuna yönelik girişiminin bir parçası olarak hayata geçen self servis müşteri portalı üzerinden sağlandı. Coğrafi düzeyde, bizzat DE-CIX tarafından kurulan ve yöneten iki Değişim Noktası (IX); DE-CIX Richmond ve DE-CIX Barselona ile iş ortakları için kurulan ve yönetilen bir Hizmet olarak DE-CIX lokasyonları; Almanya’da DE-CIX destekli “Ruhr-CIX powered” ve Güneydoğu Asya’da DE-CIX destekli “Borneo-IX” dahil olmak üzere dört yeni İnternet Değişimi faaliyete geçti. Nordik’lerdeki birden fazla DE-CIX Değişim Noktaları ile birlikte yedi yeni lokasyon daha duyuruldu.

“Salgının ikinci yılına dönüp baktığımızda, dünyanın ‘yeni normal’ dediğimiz düzene alışmaya başladığı bir yıl görüyoruz. Son iki yılda veri trafiğinde yaşanan meteorik büyüme, her geçen gün daha da dijitalleşen dünyanın hem çalışma ve hem de özel yaşama yansımasıyla ortaya çıkan dönüşümün bir karakteristiği. Dijital uygulamalara ve veriye dayalı hizmetlere yönelik doyumsuz talep, sürekliliğin bir sonraki aşaması – istikrarlı bir dijitalleşme süreci, iş akışlarının optimizasyonu, iletişim ve eğlence yöntemlerinin genişletilmesi ve gezegenimizin en ince detaylarla birbirine bağlanması. DE-CIX’te ağların, kurumların ve son kullanıcıların talep ve beklentilerini karşılamak ve gezegenin neresinde olursa olsun yüksek hızlı bağlantının yaygınlaştırılmasını desteklemek için birbirine bağlantıda mükemmellik için çalışıyoruz.” diyor DE-CIX CEO’u Harald. A. Summa.

Frankfurt’ta geleceğe hazırlık, İstanbul’da artan kapasite talebi

Almanya’da DE-CIX’in en eski ana pazarı DE-CIX Frankfurt’taki amiral gemisinde, bağlı ağlar yıl sonunda 1100’e yaklaşırken, bağlı kapasite de 2021’de %12 arttı. Bu artışın itici gücü, 100GE bağlantı noktalarına ve ilk kez bağlanılan ve işlerlik kazanan 400GE bağlantı noktalarına yönelik artan talep oldu. DE-CIX, daha yüksek bant genişliği talebini karşılamak için Frankfurt’taki sınır yönlendiricilerini yükselterek en son Nokia teknolojilerinden yararlandı ve platformu 800GE dönemi için geleceğe hazır hale getirdi.

Altıncı faaliyet yılında DE-CIX İstanbul, Orta Doğu ve Avrupa arasında önemli bir bağlantı geçidi haline geldi. 2021’de, 100GE bağlantı noktalarında % 170’e yakın ve 2 Terabit’in üzerine çıkan bağlı müşteri bant genişliğinde % 90’dan fazla artışla daha fazla kapasite talebine cevap verildi.

Geleceğin İnterneti, global dağıtık birbirine bağlı altyapıya bağlı

“Bugün her zamankinden daha fazla, iş ve özel hayatın tüm alanları büyük ölçüde dijital uygulamalara dayanıyor. Gelecekte dijital altyapıdan gelen talepler şüphesiz daha da yoğunlaşacak. Geleceğin İnterneti – AI, VR, AR ve duyusal algı, uzaktan kontrol ve gerçek zamanlı sanal deneyim alanındaki her türlü yeniliğin desteklediği bir metaverse evreni – iş yapmak, eğlenmek, kendin için bir şeyler yapmak ve eğitimiçin zengin fırsatlar vaat ediyor. Bu vizyona ulaşmak için dijital altyapı sağlayıcılarının yoğun ve global olarak dağıtık birbirine bağlantı altyapıları oluşturması ve aynı zamanda tüm sektörlerdeki iş taleplerini karşılamak için de artan bir dizi özel ve müşteri özelinde tasarlanmış birbirine bağlantı hizmetleri sunması gerekiyor.” diyor DE-CIX International CEO’su Ivo Ivanov ve ekliyor “DE-CIX’te şimdiden dijital gelecek vizyonuna katkımız üzerinde çalışıyoruz.”

DE-CIX Faaliyet Raporu 2021’in tamaamını buradan indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish