Sektörden haberler

Vodafone teknoloji modernizasyonunu hızlandırmak için Oracle ile el sıkıştı

Telekomünikasyon grubu, yeni nesil iletişim hizmetlerinin kullanıma sunulmasını desteklemek için kritik sistemleri modern hale getirmeyi ve atanmış Oracle Bulut Altyapısı bölgelerine taşımayı planlıyor

Pan-Avrupa ve Afrika çapında en büyük teknoloji iletişim şirketleri olan Vodafone ve Oracle, operatörün Avrupa BT altyapısını modern hale getirmek ve buluta geçişini hızlandırmak için stratejik bir ortaklığa imza attıklarını duyurdu.

Vodafone, birkaç yıllık bir anlaşma çerçevesinde çoğu sistemini modern hale getirecek. Ayrıca yönetilen bir bulut bölgesi olan Oracle Dedicated Region’a geçerek Oracle’ın genel bulut hizmetlerini, Vodafone’un kendi ağına ve veri depolama merkezine getirecek. Böylece binlerce Oracle veritabanını modern hale getirmekle kalmayıp aynı zamanda müşteri ilişkileri yönetimi ve sipariş yönetimi de dahil olmak üzere, yaşamsal OSS ve BSS sistemlerini desteklemek ve ölçeklendirmek için Vodafone’a atanmış bir bulut platformu sağlayacak.

Bu uygulama ayrıca Vodafone’un yeni bulut tabanlı uygulamaları daha hızlı oluşturmasına ve coğrafi ölçekten yararlanarak yeni uygulamaları aynı anda birden fazla pazar için kullanıma açmasına imkan verecek.

Oracle, Vodafone’un Avrupa BT ve ağ işlemlerini yöneten ana veri depolama merkezlerinde “OCI Dedicated Regions” atanmış bulut bölgelerini devreye alacak. Bulut altyapısı hizmetlerinin doğrudan Vodafone’un kendi ağında ve veri depolama merkezlerinde devreye alınması, operatörün kendi kendini yöneten hizmetler gibi yeni teknolojileri kullanarak kritik sistemleri esnek biçimde modern hale getirmesini, yönetmesini ve otomatikleştirmesini sağlayacak. Ayrıca bu uygulamaların gecikme ve performans gereksinimlerini daha kolay bir şekilde karşılamasına yardımcı olacak.

Vodafone aynı zamanda operasyon maliyetlerini azaltarak veri esnekliği gereksinimlerini karşılarken çeşitli coğrafyalarda değişen iş gereksinimlerine göre hizmetlerin dinamik biçimde artırılmasını ve ölçeklenmesini mümkün kılan bilişim kaynaklarına da yakın erişime sahip olacak.

Bu ortaklık, Vodafone’un yaşamsal sistemlerini destekleyen teknoloji altyapısını birleştirip gelecek nesil dijital hizmetleri destekleyebilen ve ölçeklendirebilen, paylaşılan, kendi kendine yeten, açık standart bir platforma dönüştürerek modern hale getirmeyi amaçlayan çok yıllık girişiminde yardımcı olacak. Vodafone’un Tech 2025 hedeflerini gerçekleştirmesinde bir adım daha atılmış olacak. Bu ortaklık sayesinde hizmetlerini piyasaya daha hızlı sürecek, her zaman açık hizmetler aracılığıyla üstün müşteri deneyimleri sunabilecek ve otomasyon yoluyla operasyon maliyetlerini düşürmüş olacak.

Vodafone’da Dijital ve BT Yöneticisi olan Scott Petty, “Vodafone büyümeye odaklandığından veri, işimizi geliştirmemiz, yeni özellikler ortaya koymamız ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için yenilikler geliştirmemiz açısından kilit öneme sahip. Oracle ile yaptığımız iş birliği, bir teknoloji iletişim şirketi olma vizyonumuzu desteklemektedir. Bu anlaşmayla Oracle’ın tüm bulut hizmetleri portföyünü doğrudan Vodafone veri merkezlerine getirmesi mümkün olacak. Buna genel Oracle Bulut Altyapısı içinde kullanılan mimari, yazılım, hizmetler ve kontrol düzlemi de dahil. Oracle Bulut Altyapısı tarafından sunulan esneklik, kendi veri merkezlerimizde sağlam, güvenli ve genişletilebilir bir bulut platformu oluşturmamıza yardımcı olurken aynı zamanda işimizin gelişimini ve çeşitliliğini desteklemek için gereken operasyonel çeviklik ve ölçeklenebilirliği sağlıyor.” dedi.

Oracle Bulut Altyapısı İdari Başkan Yardımcısı Clay Magouyrk ise “Telekom şirketleri, hız ve ölçek alanında yeni fırsatlar geliştirmek ve bunlardan kâr sağlamak adına iş modellerini baştan tasarlıyor. Vodafone bu düşüncenin öncülerinden biri. Bu amaca giden basamakları hızla tırmanarak müşterilerine yeni nesil bağlı hizmetleri sunarken Oracle Bulut Altyapısının gücünü Vodafone’un veri merkezlerine taşımak konusunda heyecan duyuyoruz.” dedi.

Oracle’da küresel stratejik müşterilerden sorumlu İdari Başkan Yardımcısı Jonathan Tikochinsky de şöyle konuştu: “Artık telekomünikasyon şirketleri, değişen mevzuat gereksinimlerini karşılamaya devam ederken, hızla yenilikçi ürünler sunmak amacıyla yeni teknolojileri benimsemeye eskisinden de çok ihtiyaç duyuyor. Vodafone ile olan ortaklığımız, Vodafone’un mevcut altyapısını modern hale getirip birleştirmesine olanak sağlayan bir bulut platformu sunarken dijitalleşmiş bir geleceğe yönelik bir temel oluşturarak bir dengeye ulaşmak üzerine kurulu. Yeni nesil iletişim hizmetlerini ve iş modellerini şekillendirmeye yardımcı olurken telekom sektörünün öncülerinden biriyle iş birliği yapmayı dört gözle bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish