GüvenlikHaberler

ABD’den internete bağlı federal cihazlar için yasa tasarısı

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da IoT yani nesnelerin interneti üzerine çeşitli maddeler anayasaya eklendi.

Buna göre artık her cihaz Amerika Standartlar Enstitüsü (NIST) tarafından belli kriterler doğrultusunda değerlendirilecek. Amaç tüm cihazlar üzerinde asgari güvenliği sağlamak ve olası eksiklikler konusunda üretici ve kullanıcılara uyarılarda bulunmak.

Tasarının bir kısmı da özel sektörde kullanılan cihazlarla ilgili. Yeni bir yazılım sayesinde özel sektörde kullanılan cihazların ulusal tehdit oluşturma potansiyeli veya olası bir güvenlik açığı hükumet yetkililerine rapor edilecek. ABD Hükumeti siber saldırılara karşı kendi tabirleriyle “sessiz bir savaş” içerisinde. Yetkililerin ortak görüşü teknoloji bizim önümüze geçmeden biz ondan faydalanalım yönünde.

Zaten yasa tasarısı da bu görüşü destekleyen bir ortak çatı mahiyetinde. Tasarının oluşmasında büyük katkı sağlayan Teksas Kongre Üyesi Will Hurd, “IoT inovasyon açısından şüphesiz bize büyük katkı sağlıyor. Ancak bir o kadar da tehdit unsurunu doğuruyor. Güvenliğin gelişim hızını en az IoT’nin büyüme hızına göre sabitlemeliyiz. Aksi halde kötü niyetli insanların etkisine maruz kalırız. Diğer taraftan dürüst olmak gerekirse üreticilerin güvenliği yeterince öncelikli hale getirmediğini görüyoruz. İşte yasa bu değişimi sağlayacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish