GüvenlikHaberler

COVID-19 siber güvenlik alanında ne kadar eksik kaldığımızı ispatladı

Uzaktan eğitim ve çalışma modellerinin de hızla benimsenmesiyle birlikte internete daha bağımlı hale geldik. Dolayısıyla tehditlere de daha fazla maruz kalıyoruz.

Sadece 2021 yılı içerisinde dünyada siber terör nedeniyle 6 trilyon dolarlık bir zarar oluşacağı tahmin ediliyor. Bir saldırı ve savunma stratejisi haline gelen siber tehditler ne yazık ki önlemlerden daha hızlı gelişiyor. 2020 yılına baktığımızda ise aşağıda yer alan 5 saldırı tipinde sayılarında büyük bir artış olduğunu görüyoruz. 

*Uzaktan çalışanların kullandıkları kendi cihazlar

Uzaktan çalışma konusunda hazırlıklı olmayan kurumlar çalışanlarını eve gönderdiklerinde korumalı cihazlar vermek yerine evlerindeki bilgisayar veya diğer cihazlarla şirket ağına bağlanmalarını beklediler. Tabii ki evdeki modeminiz ve bilgisayarınız yeterince güvenli olmadığı için sizi köprü gibi kullanan saldırganlar şirket verilerine eriştiler.

* Yemleme ve Fidye Saldırıları

Pandemi panik ve korku yaratıyor. Bazen bir ilaç ya da gıdaya erişmek için zorda kalabiliyorsunuz. İşte bu tip durumları takip eden kötü niyetli kişiler size destek olmak bahanesiyle yaklaşıp cihazınızı ya da hesaplarınızı ele geçiriyor.

*API üzerinden gerçekleşen tehditler

API ismi verilen Uygulama Programlama Arayüzü ne yazık ki final bir ürün olmadığı ve daha çok geliştiriciler için bir araç olarak kullanıldığından dolayı internet üzerinden resmen saldırganlara davetiye çıkardı. API bir anda şirket araçlarına erişmek için kullanılmaya devam edeceği için önümüzdeki yıl bu noktadan yapılacak saldırıların birkaç kat artması bekleniyor. 

Görünen o ki pandemi sonrası dünya, teknoloji açısından önce güvenlik alanında reformlala dönüşüme başlayacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish