GüvenlikMANŞET

İngiliz NCSC’den Özel Sektöre Siber Güvenlik Tavsiyeleri

National Cyber Security Centre (Ulusal Siber Güvenlik Merkezi) geçtiğimiz günlerde özel sektörde artan siber saldırıların önüne geçmek ve siber güvenliği artırmak için bir liste hazırladı. Beş maddeden oluşan tavsiye niteliğindeki bu liste kurumsal ve ulusal açıdan hayat kurtarıcı olabilir. 

1. WARP sistemi

Warning Advice Reporting Point olarak adlandırılan ve dilimize Uyarı ve Tavsiye Raporlama olarak çevirilebilecek denetim masalarına ihtiyaç var. Belli bir fonla desteklenmesi gereken bu denetim masalarında siber güvenlik uzmanları mevcut ve gelecek durumlara karşı hazırlık içinde olmalı.

2. Zorunlu Eğitimler

Birçok saldırının çok basit kullanıcı hatalarına dayandığı biliniyor. Merkezi ve zorunlu siber güvenlik eğitimleri ile çalışanlar eğitilmeli. Önemli olan siber saldırıya maruz kalmadan en iyi savunmayı elde etmek. 

3. Devlet ile işbirliği

Özel sektör ve devlet arasında siber güvenlik ağı konusunda ciddi bir iletişim ağı kurulmalı. Her türlü güncel durum ve gelişme anında karşılıklı olarak paslaşılmalı. 

4. Yeni bir strateji

Siber güvenlik standardı devletler tarafından belirlenip tüm kurum ve organizasyonların belli bir sertifikasyonla bu standarda uymaları sağlanmalıdır.

5. Özel ürünler

Uluslararası ürünler saldırı açısından birçok korsanın gözü önünde oluyor. Bu nedenle ülkeler kendi yazılım ve koruma programlarını geliştirmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish