GüvenlikMANŞET

İşte siber güvenlikte en çok yara alan sektörler!

İnternet üzerinde olmayan bir kurum düşünmek çok zor. Böyle olunca da saldırıların niteliği ve niceliğinde artış gözlemleniyor. Öyle ki saldırganlar artık geleneksel site çökertmekten ziyade karmaşık veri ihlali konusunda çok daha zarar verici olabiliyor. Hiscox’un yaptığı güncel bir araştırmaya göre başta enerji ve devletler olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta siber güvenlik alanında saldırıların yoğunlaştığı gözlemleniyor.

Enerji sektörü tehlikede

Son 12 ayda siber tehditler yüzünden en çok yara alan sektör enerji. Sadece İngiltere’de 200 bin dolarlık zarar olduğu tespit ediliyor. Bu hasarın arkasında ise ağırlıklı olarak yemleme ve sisteme virüs yükleme olarak gözüküyor. Araştırma, enerji sektöründeki lider firmaların CEO’larının %84’ünün siber güvenlik konusunu çok ciddiye aldığını gösteriyor. Böyle bakıldığında ise ortaya saldırganların güvenlik uzmanlarından daha üst seviyede olduğu gibi vahim bir sonuç çıkıyor. 

Güvenlik yatırımları

Hukuk alanı ve devlete bağlı birçok sektör yine saldırganların gözdesi haline geliyor. Durumu düzeltmek için artık birçok cihaz ve kurum siber güvenlik sertifikası edinecek. Devlet bu amaçla bir teşvik programı hazırladı. Özel sektöre geldiğimizde ise rapora göre daha olumlu bir tablo ortaya çıkıyor. Bu alana yatırım yapan firmaların saldırılardan en az etkilendiğiniz ve onları en az hasarla atlattıklarını ortaya koyuyor. Böyle bakıldığında ise yatırım yapan firmaların güvenlik alanında kazandıklarını görüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish