GüvenlikMANŞET

Siber güvenlik alanında hangisi eksik? Yetişmiş eleman mı teknoloji mi?

Siber güvenlik konusu özellikle pandemi ile birlikte büyük önem kazandı. Sektörün hızlı çıkışını karşılamak için şu an en büyük eksiklik yetişmiş elemanda mı yoksa gelişmiş teknoloji uygulamalarında mı?

McAfee’nin geçtiğimiz günlerde ABD, İngiltere, Almanya, İsrail, Meksika ve Japonya gibi farklı ekonomik ve sosyokültürel özelliklere sahip çok uluslu araştırmasına göre atılımcıların dörtte birinin siber saldırı mağduru olması da acı gerçeğin altını çizer nitelikte. Kurumların %76’sı hükumetlerin siber güvenlik alanına yeterince yatırım yapmadığını ortaya koyuyor. Araştırma sonuçlarına göre eleman yetiştirmek yerine güvenliği bir başka kuruma devretme eğiliminde artış gözlemleniyor. Kurumlar kısa vadeli çözüm olarak yetişmiş kalifiye uzman açığını kapatmak için teknolojinin kullanılmasını ileri sürüyor. Hatta %90 gibi bir oranla eleman yetiştirmek yerine teknolojiye yatırım yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Ancak bu noktada IBM’in bir çalışmasını unutmamak lazım. IBM, güvenlik sağlamak için farklı araçlar kullanılmasının orta ve uzun vadede geri dönüşü daha zor hasarlara neden olabileceğini belirtiyor. IBM ve McAfee’nin raporları üst üste konduğunda sabırla yatırım yapılması ve güvenlik sorunun merkezi bir şekilde çözülmesi için kolların sıvanması gerektiği ortaya çıkıyor. Tabii bunun için kurumlar başına bir iş gelmeden devlet teşviki almamayı göze alarak ilk adımı atmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish