Site icon CIO Update

Siber saldırılar Ramazan ayında yoğunlaştı!

Ramazan ayı, kısalan çalışma saatleri ve artan e-ticaret faaliyetleri nedeniyle birçok şirketin siber güvenlik önlemlerini artırdığı bir dönem. Ne yazık ki raporlara göre globalde bu dönemde siber saldırılarda önemli bir artış kayda geçti. Hatta saldırıların, siber güvenlik şirketi Resecurity’in verilerine göre toplam mali etkisinin 100 milyon dolara kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Rapora göre siber suçlular, sahte paket teslimatı mesajlarıyla SMS, iMessage ve WhatsApp aracılığıyla internet kullanıcılarını kandırmak ve kişisel verileri çalmayı hedefliyor. Siber risk hazırlıkları kapsamında ise Ramazan başlamadan proaktif olarak önlem alıp özellikle dış kaynak sözleşmelerini geliştirmek gerekiyor.

Rescurity, kurumların kritik altyapılarına, e- postalarına ve kurumsal ağlarına öncelik vermesi gerektiğini belirtiyor. Hatta bu bağlamda Birleşik Arap Emirlikleri Siber Güvenlik Konseyi, Ramazan ayı boyunca özel tavsiyeler yayınlayarak Müslüman ağırlıklı şirketlerin siber güvenlik ekiplerini eğitime davet ediyor.

Exit mobile version