HaberlerRobot

New York, robot polis köpek projesini rafa kaldırdı

Boston Dynamics ile 94 bin dolarlık anlaşma yapan New York Polis Departmanı, Digidog isimli polis robot köpeği projesini sonlandırdı.

Kamuoyundan gelen sert tepkilere karşı kayıtsız kalamayan NYPD, kendini etik açıdan bir çıkmazın içinde bulmuştu. Bu duruma şaşıran Boston Dynamics yetkilileri, “Aslında insanlar kavram olarak polis robota karşılar. Oysaki sanıldığı gibi Digidog kimseyi tutuklamıyordu. Onun tek yaptığı, polislere suç mahallinde yardımcı olmak. Bazı binalara önden girerek istihbarat sağlamak ve can kayıplarını en aza indirgemekti.” şeklinde açıklamada bulunuyor.

Yanlış mesaj

Digidog’a karşı çıkanlardan biri de New York’un belediye başkanı Bill de Blasio oldu. “Açıkçası bu proje iptal edildiği için son derece memnunum. Bana göre son derece ürkütücü ve insanı ötekileştiren bir uygulamaydı. New Yorklular için son derece yanlış bir mesajdı,” diyen Blasio, Bronx mahallesinde gezinen Digidog görüntüleri için de benzer açıklamalarda bulunmuştu. 2017 yılında yaşanan bu olayda bir rehine durumu için Digidog kullanılmak istenmişti. Ancak olay yerini basan aktivistler insan hakları gerekçesiyle bu tarz bir teknolojinin kullanılmasının önüne geçmek istemişlerdi. Nitekim operasyonu yürüten polisler Digidog’u kullanmaktan vazgeçmişlerdi. Vatandaşlar vergilerinin bu tarz bir sisteme yatırım yapılmasına karşı olmasına rağmen New York’ta hâlâ bazı yöneticiler robot çözümlerini hayata geçirmek istiyorlar. Bakalım bu çekişme nasıl sonlanacak…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish