HaberlerRobot

Yeni tip işlemciler robotlara özel “beyin” işlevi görüyor

Zihin ve beden koordinasyonu yeniden kurgulayan mühendisler bu amaçla bir işlemci geliştirdi.

Son dönemde adına sıklıkla rastladığımız MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) çalışanları robotların tepki süresini kısaltan yeni bir donanım mimarisini tamamlamak üzere. Araştırmacılardan Sabrina Neuman, “Robotlar motor olarak hızlı ve güçlüler ancak tepki vermek ya da etkileşimde belirgin bir gecikme var. Bunun da temel nedeni robotun kafa yapısı ile ilgili.” diyor.

Fantastik sonuçlar için üç prensip

Neuman bu konuda iddialı bir çalışmaya imza atıyor: “Hesap yükü altında robotun boğulmasının önüne geçiyoruz.” Adeta zihin ve beden koordinasyonu yeniden kurgulayan mühendisler bu amaçla bir işlemci de geliştirdiler. Neuman işlemciyi şöyle anlatıyor: “Özellikle tıp alanında kullanılan robotların tepki süresine çok ihtiyaç var. İnanıyoruz ki sağlık alanında fantastik sonuçlar elde edeceğimiz günler çok yakın.”

Neuman, yeni geliştirilen işlemcinin üç farklı yaklaşıma sahip olduğunu söylüyor. İşlemci ilk olarak sensörler ve kameralar sayesinde etrafında olup bitene dair veri topluyor. Ardından haritalandırma yapan işlemci yerelleştirme sürecine başlıyor. Son olarak da kendi dünyasını oluşturan işlemci, belirli öncelikler doğrultusunda robotun durumuna özel karar almasını sağlıyor. Buna da araştırmacılar planlama safhası diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish