HaberlerMANŞETYapay Zeka

Gates ve Bezos yapay zeka destekli bir şirkete yatırım yaptı

Bill Gates ve Jeff Bezos tarafından desteklenen girişim dünyanın en büyük madencilik şirketi olarak gösterilen BHP Grubuyla ortaklık anlaşması imzaladı.

Yenilenebilir enerji teknolojileri ve elektrikli otomobillerin bataryalarına güç vermek için yeni kaynaklar aranıyor. KoBold Metals ise yapay zeka kullanarak yeni kaynaklar bulmaya çalışan bir girişim olarak öne çıkıyor. Bill Gates ve Jeff Bezos tarafından desteklenen girişim dünyanın en büyük madencilik şirketi olarak gösterilen BHP Grubuyla ortaklık anlaşması imzaladı. Böylece KoBold Metals’in makine öğrenimi ile elde edeceği her türlü yenilik BHP tesislerinde kullanılacak.

Hedef: Nadir elementler

“California eyaletinden daha büyük bir alanda maden arayışında bulunacağız. Yapay zeka tekniklerimiz yerin yaklaşık 7000 metre altında kullanılacak. Bu nedenle çok heyecanlıyız.” diyen KoBold CEO’su Kurt House, asıl görevlerinin dünya üzerinde talebin arttığı elektrikli araçların bataryaları için lityum, nikel, gibi nadir elementleri ortaya çıkarmak olarak gösteriyor.

House şunları da ekliyor: “Yaklaşık 10 trilyon dolar değerinde nadir elemente ulaşmak istiyoruz. Dünyada son yıllarda keşiflerin başarı oranlarında büyük bir düşüş yaşanıyor. Bunun temel nedeni arama teknolojilerine yeterince yatırım yapılmaması. Geleneksel yöntemler rastgele alınan parçaların uzun süre analiz edilmesine dayanıyor. Bu da birçok başlangıç noktasının hatalı çıkması ihtimalini doğuruyor. Oysa ki gezegenimiz zamana karşı yarışıyor. Sürdürülebilir bir dünya için hızlıca davranmalıyız. Umuyoruz ki yapay zeka ile donatılan araştırma teknikleri insanlığa büyük katkılar sağlayacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish