Facebook Tarihi Kesinti Yaşıyor

Facebook ve Instagram ve WhatsApp platformları tüm dünyada bu güne kadar en büyük kesintisini yaşıyor. Gelen haberlere göre Facebook çalışanların kullandığı iç sistemleri de çöktü.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “bazı kişilerin (!) Facebook uygulamasına erişmekte sorun yaşadığının” farkında olduklarını ve erişimi geri yüklemek için çalıştıkları belirtildi. Öte yandan Reddit ve Twitter gibi platformlarda da görülüyor ki kesinti tüm dünyaya yayılmış durumda. Instagram’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, zor bir gün yaşandığı ve sabredilmesi gerektiği belirtildi.

Bugün akşam saatlerinde başlayan kesintiye neyin neden olabileceğini konusunda ise henüz resmi açıklama yapılmadı. Kimi analistler, Facebook’un çevrimiçi reklamını yaptığı ve tüm internete mülklerine nasıl ulaşacağını söyleyen yolların mevcut olmadığını belirtiyorlar. Facebook’un ağ dünyasına sunduğu DNS rotalarının geri çekilmiş gibi göründüğü belirtiliyor. DNS’lerin nasıl kaybolduğu ya da nasıl yönlendirildiği ile ilgili resmi bir açıklama da yapılmış değil. Dark Web’de bazı internet sitelerinde ise “Facebook.com” alan adının satışa çıkarıldığı görülüyor. Bunlar şimdilik yalnızca spekülasyondan ibaret.

Öte yandan Facebook’un eski ürün müdürü Frances Haugen’in geçen hafta The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamalar çok ses getirmişti. Bu olayların hemen açıklamaların sonrasında meydana gelmesi ise bu önemli muhbirin iddialarını doğrular nitelikte. Haugen yaptığı açıklamada Facebook’un güvenlik yatırımlarını savsakladığını, nefreti ve yanlış bilgiyi nasıl büyüttüğünü, kutuplaşmayı artıracak algoritmaları nasıl oluşturduğunu belirtmişti.

The Wall Street Journal’ın “Facebook Dosyaları” isimli haber serisinde, kamu yararı yerine kendi çıkarlarını korumaya çalışan, hesapsız ve kontrolsüz bir şekilde büyüyen bir şirket profili çizilmişti. Facebook öncelikle bu yazı dizisini küçümsemeye çalıştı. Şirketin politika ve halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı yazılı açıklamada ancak şu kadarına değinmişti; “Sosyal medyanın son yıllarda toplum üzerinde büyük bir etkisi oldu ve Facebook genellikle bu tartışmanın çoğunun gerçekleştiği bir yer.”

Tüm bunlar gerçekleşirken Twitter bir anda sosyal medyanın tekrar parlayan yıldızı oldu. Birçok kullanıcı kesinti ile ilgili şakalar paylaşırken, Twitter resmi hesabı da bu şakalardan geri kalmadı ve şunu paylaştı: “Kelimenin tam anlamıyla herkese merhaba”.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu