Bilim insanları uzak evrende açıklanamayan ‘küçük parlak nesneler’ tespit etti!

Uzmanlar, James Webb Teleskobu'nun, Hubble Uzay Teleskobu'na kıyasla 100 kat daha fazla ışık toplayabildiğini ve daha önce görülmemiş ayrıntıları yakalayabildiğini söylüyor.

NASA’nın yeni ve güçlü James Webb Uzay Teleskobu, Evren’in oluşumuna ilişkin hiç görülmemiş detaylı görüntüler elde etti. Uzay ajansı, 11 Temmuz’da yapılan açıklamada, teleskobu ile elde edilen görüntülerin, Büyük Patlama’dan sonraki ilk galaksileri ve yıldızların nasıl oluştuğuna dair ipuçları verdiğini bildirdi.

Uzmanlar, James Webb Teleskobu’nun, Hubble Uzay Teleskobu’na kıyasla 100 kat daha fazla ışık toplayabildiğini ve daha önce görülmemiş ayrıntıları yakalayabildiğini söylüyor.

Görüntülerden birinde, daha önce görülmemiş devasa bir galaktik kümesi yer alıyor. Bilim insanları, bu görüntünün Evren’in ilk dönemlerine ait olduğunu ve 13,8 milyar yıl öncesine uzandığını belirtiyor.

Bilim insanları uzak evrende açıklanamayan 'küçük parlak nesneler' tespit etti
Bilim insanları uzak evrende açıklanamayan ‘küçük parlak nesneler’ tespit etti

Diğer görüntülerde ise yıldız oluşumunun farklı aşamaları ve kızılötesi ışıma gösteren genç yıldızlar tespit edildi.

NASA Bilim Direktörü Thomas Zurbuchen, “James Webb Teleskobu’nun ilk görüntüleri, bize Evren’in erken dönemlerine ilişkin hiç görülmemiş ayrıntılar sunuyor. Bu görüntüler, Evren’in oluşumu ve gelişimi hakkındaki bilgilerimizi önemli ölçüde genişletecek.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu