Hemoglobin kullanılarak yapılan ilk pil! Peki özelliği ne?

Hemoglobin, oksijenle doyduğunda, pilin katodunda elektrik üretir, daha sonra oksijeni serbest bıraktığında, pilin anotunda elektrik üretilir.

İspanya’daki Cordoba Üniversitesi’nden araştırmacılar, hemoglobini kullanarak yapılan ilk pili geliştirdi. Bu yeni pil, geleneksel lityum iyon pillerden daha uzun ömürlü ve daha dayanıklı. Pil, hemoglobinin oksijen taşıma özelliğini kullanıyor.

Hemoglobin, oksijenle doyduğunda, pilin katodunda elektrik üretir, daha sonra oksijeni serbest bıraktığında, pilin anotunda elektrik üretilir. Geleneksel lityum iyon piller, lityum iyonlarının katoddan anota hareket etmesiyle çalışır. Bu iyonlar, pilin ömrünü sınırlayan bir süreç olan zamanla bozulur.

Hemoglobin Kullanılarak Yapılan İlk Pil! Peki Özelliği Ne?
Cordoba Üniversitesi araştırma ekibi.

Hemoglobin pilleri, bu sorunu çözmek için tasarlanmıştır. Hemoglobin, lityum iyonlarından daha kararlıdır ve bu nedenle daha uzun ömürlüdür. Ayrıca, hemoglobin pilleri daha az sıcaklığa duyarlıdır ve bu nedenle daha dayanıklı olabilir.

Araştırmacılar, hemoglobin pillerinin cep telefonları, elektrikli araçlar ve diğer taşınabilir cihazlar için potansiyel bir güç kaynağı olabileceğini söylüyorlar. Pillerin, geleneksel lityum iyon pillerden daha uzun ömürlü ve daha dayanıklı olması, bu cihazların daha az sıklıkta şarj edilmesine veya değiştirilmesine olanak tanıyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu