Dünya’ya en yakın ikinci kara delik keşfedildi!

Bilim insanları, Kartal takımyıldızında, bir yıldızın “sallanması” sonucu keşfedilen BH3’ün, Samanyolu’ndaki en büyük yıldızsal kara delik olduğunu belirtiyor.

Samanyolu galaksisindeki en büyük yıldızsal kara delik keşfi, gökbilimciler arasında büyük bir heyecan yarattı. Bu devasa nesne, BH3 olarak adlandırılıyor ve Dünya’dan yaklaşık 2.000 ışık yılı uzaklıkta, Kartal takımyıldızı bölgesinde yer alıyor. BH3, galaksimizdeki ikinci en büyük kara delik olup, sadece Sagittarius A* adlı süper kütleli canavarın ardından geliyor.

Kartal takımyıldızının kalbinde uyuyan dev

Bilim insanları, Kartal takımyıldızında, bir yıldızın “sallanması” sonucu keşfedilen BH3’ün, Samanyolu’ndaki en büyük yıldızsal kara delik olduğunu belirtiyorlar. Bu “bebek canavar”, Dünya’ya şimdiye kadar tespit edilen en yakın ikinci kara delik.

Dünya’ya En Yakın İkinci Kara Delik Keşfedildi!
Dünya’ya En Yakın İkinci Kara Delik Keşfedildi!

Gaia Teleskobu’nun gözünden BH3

Gaia Teleskobu’nun verileri sayesinde keşfedilen BH3, gökbilimciler için bir dönüm noktası niteliğinde. Bu kara delik, yıldızların hareketlerini izleyerek galaksimizin daha önce gizli kalmış kara delik nüfusunu ortaya çıkarmamıza yardımcı oluyor.

Bir yıldızın gözünden kara delik

Bir yıldızın, BH3’ün güçlü çekim kuvveti altında “sallanarak” keşfedilmesi, bu tür nesnelerin varlığını ve etkilerini anlamamızda yeni bir pencere açıyor. BH3, Güneş’in 33 katı bir kütleye sahip ve her 11.6 yılda bir yıldızın etrafında dönüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu