Gizemli bir çarpma Mars yüzeyinde 2 milyar krater bıraktı!

Hesaplamalar, çarpmanın nispeten dik bir açıyla, yaklaşık 30-45 derece açıyla kuzeyden geldiğini gösteriyor.

Mars, Dünya’ya kıyasla oldukça fazla kraterle kaplıdır. Bu durum, hava koşullarının ve güçlü levha tektoniğinin bu tür etkilerin oluşumunu Dünya’da engellememesinden kaynaklanır. Ancak Mars’taki tüm kraterler doğrudan asteroit çarpmaları tarafından oluşturulmadı. Birçoğu, bir asteroit çarpmasının dışarı fırlayan malzemesi tarafından oluştu.

Yeni bir çalışma, bu etkinin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Mars’taki tek büyük bir çarpma krateri, neredeyse 2000 km uzaklığa kadar iki milyardan fazla daha küçük krater yaratmıştır. Bu çalışma, Texas’taki 55. yıllık Ay ve Gezegen Bilimleri Konferansı’nda sunuldu ve Corinto adlı bir krater üzerine odaklanıyor. Corinto, Kızıl Gezegen’in ekvatorunun yaklaşık 17 derece kuzeyinde, Elysium Planitia’da bulunur.

Mars standartlarına göre oldukça genç bir kraterdir ve bilim insanlarının en iyi tahminine göre yaklaşık 2.34 milyon yıl önce oluşmuştur. Bu yaşta olmasına rağmen oldukça büyüktür, çünkü bu boyuttaki çarpışmalar arasındaki ortalama süre yaklaşık 3 milyon yıldır.

Ancak ilginç olan bu değil. Corinto, geniş bir “ışın sistemi”ne sahiptir. Bu, çarpma noktasından dışarı fırlayan malzemenin gezegenin başka bir yerine düşerek merkezi çarpma noktasından “ışınlar” oluşturduğu anlamına gelir. Corinto krateri yaklaşık 14 km çapında ve 1 km derinliğindedir. İç kısmı, çarpmanın etkisiyle oluşan diğer daha küçük kraterlerle dolu.

Corinto crater on Mars. (NASA)
Corinto crater on Mars. (NASA)

Göstergeler, çarpma anında içinde su buzu olduğunu göstermektedir, çünkü çarpmanın ardından aşırı ısınmış buzdan bir miktar gaz çıkışı gözlenmiştir. Hesaplamalar, çarpmanın nispeten dik bir açıyla, yaklaşık 30-45 derece açıyla kuzeyden geldiğini göstermekte. Sonuç olarak, çoğu dışa fırlayan malzemenin güneyde, özellikle kraterin güneybatısında olduğu görülmekte. Bu dışa fırlayan malzemenin yolunu birkaç milyon yıl sonra takip etmek kolay değil.

Bilim insanları, Mars Keşif Uydusu (MRO) üzerindeki HiRISE ve Context Camera (CTX) tarafından toplanan verileri kullanarak, ana Corinto kraterini çevreleyen daha küçük kraterlerin özelliklerini analiz etti. Özellikle, bunların interplanetary bir çarpıcıdan ziyade dışa fırlayan malzeme tarafından oluşturulduğunu gösteren kraterleri aradılar. Marslı kraterlerin Corinto etrafındaki yüzey özellikleri grafiksel olarak tasvir edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu