Uzay taşımacılığında devrim: NASA Ay’a demiryolu yapıyor!

NASA Jet İtki Laboratuvarı ekibi, Ay yüzeyinde malzeme taşıyacak FLOAT adı verilen bir demiryolu sistemi üzerinde çalışıyor. 

NASA, bilim kurgu eserlerini aratmayan projeler için fon ayırarak, uzay araştırmalarında yeni ufuklar açıyor. Bu projelerden biri olan ve Ay yüzeyinde yük taşımacılığı yapacak olan demiryolu sistemi, geleceğin uzay görevlerinin bir parçası olma potansiyeline sahip.

Uzayda yeni bir dönem: Ay demiryolu sistemi

Ethan Schaler liderliğindeki NASA Jet İtki Laboratuvarı ekibi, Ay yüzeyinde malzeme taşıyacak FLOAT adı verilen bir demiryolu sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sistem, üç katmanlı esnek bir film üzerinde diyamanyetik yüzdürme kullanarak hareket eden enerjisiz manyetik robotlardan oluşacak.

Uzay Taşımacılığında Devrim: NASA Ay’a Demiryolu Yapıyor!
Uzay Taşımacılığında Devrim: NASA Ay’a Demiryolu Yapıyor!

İnsan ve yük taşımacılığı için dev adımlar

NASA’nın yenilikçi projeleri arasında, insan ve yükleri Mars’a taşıyacak bir transit sistem de bulunuyor. Bu tür projeler, uzay araştırmalarında devrim yaratacak ve insanlığın uzaydaki geleceğini şekillendirecek.

Ay’da esnek yüzdürme teknolojisi

FLOAT sistemi, Ay regoliti üzerine doğrudan serilebilecek esnek izler kullanarak, büyük ölçekli inşaat gerektirmeyen bir taşıma çözümü sunuyor. Bu teknoloji, Ay’ın zorlu koşullarında otomatik olarak çalışacak ve uzun ömürlü bir taşıma sistemi olacak.

NASA’nın uzay teleskopları için yeni çözümleri

NASA’nın diğer bir projesi ise, uzay teleskoplarını daha büyük açıklıklara sahip olacak şekilde ekonomik olarak ölçeklendirmeyi hedefliyor. FLUTE projesi, mikro yerçekiminde sıvı şekillendirme kullanarak oluşturulacak büyük açıklıklı, bölünmemiş sıvı birincil aynalara sahip uzay gözlemevleri yaratmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu