2015’in en gözde IT yetenekleri

2015 daha fazla paranın yanında, mesleki büyüme ve gelişim için yeni fırsatları da beraberinde getirecek. Ama yine de özel beceriler, kariyer gelişiminize en büyük değeri katacak.

IT uzmanları 2015 yılında ücretlerini artırmak için araç kutularına hangi yetenekleri dahil etmesi gerekiyor? Bunu belirlemek için CIO Dergisi, Foote Partners’ın analist ve araştırma görevlisi David Foote ile birlikte çalıştı. Tam detaylı bir araştırma olması adına şirketin üç aylık verilerinden yararlanıldı. Araştırma, IT uzmanlarına kısa dönemde daha yüksek ücret kazandıracak ve uzun dönemde de teknoloji sektöründeki kariyeriyle ilgili yol göstermeye yardımcı olacak yetenekleri belirledi.

Foote Partners, teknoloji çalışanlarının ücret bilgilerini takip etmek ve doğrulamak için kişiye özel bir metodoloji kullandı. 734 bireyin sertifikalı ve sertifikasız IT yeteneği üzerindeki bilgiyi toplayarak bu sonuçlara ulaştı.

Bulut Yetenekleri

Bulut benimseme, organizasyonların bulut bilişim maliyet avantajlarından irili ufaklı olarak yararlanma denemelerini hızlandırmayı sürdürüyor. Aslında bu, IT organizasyonlarında giderek yaygın hale gelmeye başladı. Footer, “Şirketler bulutu yaklaşık 4 yıl önce keşfetti ve bu durum geçen yıl içinde oldukça değişkenlik gösterdi. Peki şirketler buluta yatırım yapmaya devam edecek mi? Cevap ‘evet’” açıklamasını yapıyor.
Foote Partners piyasa değerinde 3.5 oranından 3 oranına doğru bir düşüş yaşadığını bulmasına rağmen, Foote bunun bazı öngörülmezlik ile birlikte döngüsel bir alan olduğunu belirtiyor. “Yetenek söz konusu olduğunda bu değişken bir pazar” diyor Foote.

Mimarlık

Foote, örgütsel karmaşıklığın artması gibi, işletmeler büyük mimari değerinin daha çok farkında olmaya ve bu rollerin müşterileri arasında daha fazla sıklıkta gösterdiğini ifade ediyor.

“Daha büyük çapta mimariye ısınmaya başlayan şirketler biliyorum. Bu şirketler daha fazla mimarı işe alıyor ve kurumsal mimar departmanlarının yeniden yapılandırıyor. Bu anlamda bir çok değeri görmeye başladılar. İşinizde çok fazla yetenekli mimarlara sahip olunamayacağı tartışılmaz bir gerçek. Bu görmezlikten gelinemez. Bugün ne yapıyorsak yapalım -3 yıl, 5 yıl ya da fazlasını – geleceği düşünmek zorundayız” diyor Foote.

Veri tabanı / Büyük Veri Yetenekleri

Büyük verinin kuruluşlar için ilgi çekici birçok sebebi bulunuyor. Ancak ne yazık ki, bazı kuruluşlar bunun meyvesini alamadı.  Foote, şirketlerin bu sinyali aldığını ve artık daha konservatif bir it-yetenekleri-icerik-2015yaklaşım gösterdiklerini söylüyor. Bununla beraber büyük veri 2015’te büyümesini bekledikleri bir alan olarak ekliyor Foote. Yeteneklerinize bu becerilerden herhangi birini ekleyerek büyük veriden yararlanmak isteyen herhangi bir işveren için çok daha değerli bir hale geleceğinizden şüphe yok.

Veri bilimi yeteneklerine ödenecek ücretin 2015 yılında artması bekleniyor. “Bu yetenekler grubu bir geçiş evresinde. Veri bilimleri etrafında hala çok fazla fısıltılar dolaşıyor. Bu da bu yetenek için şirketlerin daha fazla ödeme yapmasına neden olacak.” diyor Foote. Şirketlerin birçok farklı kaynaklardan gelen işlemeye uygun verileri kontrol etmek amacıyla veri yönetimi giderek daha önemli hale gelecek.

Uygulama Geliştirme Yetenekleri

Uygulama geliştirme hiç şüphesiz en gözde alanlardan biri. Hem masaüstü hem de mobil geliştiriciler için bu talep artmaya devam ediyor. Bu trend 2015’te de tüm hızıyla devam edecek. Bununla birlikte Foote Partners, adı geçen üç yeteneğin de önümüzdeki yılda önemli bir büyüme göstereceğini işaret ediyor. JavaFX ve kullanıcı arayüzü / deneyim tasarım yetenekleri; Foote Partners’ın en yüksek ücretli sertifikasız IT yeteneklerin listesini oluşturuyor. Çevik programlama, sertifikasız IT yetenekleri listesi için henüz yeni, ancak Foote bu alanın 2015’te büyüyeceği tahmininde bulunuyor.

SAP ve Kurumsal İş Uygulamaları Yetenekleri

SAP, iş operasyonlarından CRM’e kadar ERP uygulamaları ile ilgili global bir organizasyondur. Foote Partner, yaklaşık 93 SAP modülünü takip etti ve bu modüller arasında son bir yılda değerindeki değişmelerdeki dalgalanmanın oldukça fazla olduğunu fark etti. Bununla beraber Foote Partners’ın verisine göre, SAP CO-PA, SAP FI-FSCM, SAP GTS ve SAP SEM’in 2015 yılında en gözde olacağını öngörüyor.

Güvenlik Yetenekleri

Güvenlik, 2014 yılında siber suçlular tarafından büyük küçük organizasyonlara yönelik saldırıları yüzünden çokça gündeme geldi. Saldıraya uğrayan şirketlerin listesi oldukça uzun ancak biraz saymak gerekirse Sony, eBay  ve Target gibi bazı ağır topları içeriyor. Foote, siber güvenliğin, hem teknik uzmanlar hem de tüketiciler tarafında günümüz sözlüğünde artık önemli bir yer edindiğine dikkat çekiyor.

“Güvenliğin ne derece kötü bir durumda olduğu gözler önüne serilmiş oldu. Siber güvenlik artık herkes için çok kritik bir konu haline geldi. İçinde siber güvenlik yetenekleri ve sertifikaları ile ilgili birçok faaliyet var. Dolayısıyla artık bu listede siber güvenliği göreceğimizi düşünüyorum” diyor Foote.

Yönetim, Süreç ve Metodoloji Yetenekleri

Proje ve program yönetimi listede yeni, ancak Foote Partners 2015 yılında bu alana yüksek talep olacağını öngörüyor.

Foote prim ödemelerindeki dalgalanmaların bütün hikayeyi açıklamadığını vurguluyor. Bunlar ayrıca birlikte çalıştıkları 2648 işverenden alınan bilgilerden neler öğrendiklerini uyguluyorlar. Bundan dolayı bazı saklı yeteneklerin sade göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Foote Partners’ın bazı saklı bilgilere sahip oldukları ve bu alanlarda 2015 yılında ödeme yükseltilmesi yapılacağı için bazıları bu listeleri önemli hale getiriyor.

“Tahmin listemizde olması düşünülen prim ödemelerinden daha fazlası bulunuyor. Şirketlerinde beceri kazanımları ile ilgili verdikleri kararlar hakkında sahada çalışan bir çok insanla konuştuk. Teknik gelişmelere göz atıyor ve tecrübe tüketiminin nereye doğru gittiğini gözlemliyoruz” diyor Foote.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu