CIO ÖDÜLLERİ 2022

2010 yılından bu yana verilmekte olan CIO Ödülleri 13. yılına girdi. 160’dan fazla projenin değerlendirildiği ödüllendirme programında 32 CIO ödüllerine kavuştu

Teknoloji dünyasında 2010 yılından bu yana takdim edilen CIO Ödülleri, bu sene 13. yılına girerek sahiplerine kavuştu. Birbirinden değerli 160’dan fazla projenin başvurduğu ödüllerde, bu sene yapay zeka temelli iş karar projeleri ağırlık kazandı. CXO Medya Kurucu Ortağı Murat Yıldız gecenin açılış konuşmasında şöyle dedi; “Bu sene 12. Düzenlediğimiz CIO Ödülleri teknoloji dünyasının en köklü ödüllendirme programı haline geldi. Her sene daha büyük bir heyecanla sizlerle buluşmaktan dolayı mutluyuz. Bu sene birbirinden değerli projeleri değerlendirme şansı bulduk. Öncelikle kurumlarına değer katan, farklı projeler ile dijitalleştirmeyi hızlandıran tüm teknoloji liderlerini tebrik ediyorum. Biz seçimleri yaparken oldukça zorlandık. Daha yenilikçi, daha farklı bir bakış açısı ile yaklaşılan, ya da kurumunda köklü değişiklikler kazandırmış teknoloji liderlerini arıyoruz. Bu projelerin ve liderlerin tüm meslektaşlarına ilham kaynağı olmalarını diliyorum.”

İnsan merkezli dijital dönüşüm sizin elinizde

Ödül gecesinin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha KOÇ şöyle konuştu:  “Öncelikle 10 yılı aşkın süredir düzenlenen 2022 CIO Ödülleri Ödül Töreni’ne uzaktan da olsa katılmaktan duyduğum mutluluğu paylaşmak isterim. Günümüzde, kurumların hayati birimlerinden birisi olan IT departmanlarının çok değerli yöneticileri, kurumlarının teknoloji yatırımlarına yön vermenin yanında, kurum içi iş modellerine doğru atılan adımlar ve alınan kararlarla hem kurumlarına hem de ülkemize büyük katkılar sunuyor. Dijital dönüşümle de kurum, kuruluş, organizasyon ve devletlerin iş ve işleyişlerini, dolayısıyla da stratejilerini dijital teknolojilerin sağladığı fırsatları yakalayarak farklı alanlara dahil ediyorlar. Biliyoruz ki değişim her zaman vardı ancak pandemiyle birlikte bu değişim hızlandı. Dijital dönüşüme yardımcı olan teknolojiler ve hizmetlere bakıldığında ise yapılan harcamaların dünyada 2023 yılında 2,3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. 2025’e kadar da kuruluşların en az %80’inin geleneksel veri merkezlerini kapatarak ortak konumlu, dağıtık ve hiper ölçekli veri merkezlerine geçmesi bekleniyor. Ancak veriden etkili değer üretmek için daha fazlasına ihtiyaç var; uygun bir strateji, liderlik, iş gücü becerileri ve dijital kültürün oluşturulması çünkü dijital dönüşüm bir organizasyonel değişim değil, bir kültür değişimidir. Dijital dönüşümdeki esas zorluk ise sanılanın aksine teknik altyapı değil, bir bilinç oluşmasıdır. Bu bağlamda Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, kamu kurumu yöneticilerine yönelik eğitim planı üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aynı zamanda yenilikçi teknolojilerin üretimi, kullanımı, yorumlanması ve saklanmasına kadar ülkemizin dünya sahnesinde rekabet gücünü artırmaya yönelik projeler sürdürüyoruz. Değerli katılımcılar, biliyoruz ki gelecek dijital dönüşümde fakat daha da önemlisi, daha adil bir dünyanın anahtarı olan dijital teknolojileri, insanı merkeze alan anlayışla hareket edenlerin yani siz değerli IT yöneticilerinin elinde. Sizlerin de bu bilinçle hareket ederek çalıştığını çok yakından biliyorum. Bu vesileyle ödül alan CIO’ları tebrik ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Teknoloji Dünyasını Ayakta Tutan Kahramanlar

Turkcell Dijital İş Servisleri Genel Müdürü Gürkan Arpacı, açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Zorlu geçen pandemi döneminde, teknoloji dünyasını ayakta tutan kahramanlar sizlerdiniz. Öncelikle bu yoğun gayretiniz için hepinizi kutlarım. Bugün geldiğimiz noktada artık bütçe planlamaları IT yapılarını ayakta tutmak için belirlenmeye başladı. Bir diğer taraftan da teknolojiyi bilip ve işin ruhunu anlayıp dönüştürebilen CIO ve CDO’lara CEO görevinin verildiğini ve daha merkeze alındığını görmeye başladık. Dolayısıyla buradaki herkes, aldığı sorumluluk ve sürdürülebilir iş sonuçlarıyla kurumlarını ayakta tuttuğu için bir plaketi hak ediyor. Sektör olarak çok daha büyük işlere imza atacağımıza da yürekten inanıyor, bu etkinlikte bizleri bir araya getiren CXO Medya Kurucu Ortağı Murat Yıldız’a teşekkür ediyorum. Ödüle layık görülen tüm CIO’ları ayrıca tebrik ediyorum. Ekosistem partneri olarak biz de bu süreçte kurumsal dünyayı desteklemekten gurur duyuyoruz.”

Teknolojinin Şampiyonlar Ligi

Bu sene CIO Ödüllerinde Etkinlik Liderliğini üstlenen Dell Technologies Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir, pandeminin teknoloji sektörüne ciddi bir rol yüklemesi olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi; “Uzun zaman sonra ‘şampiyonlar ligi’ diyebileceğimiz 13.’sü yapılan CIO Ödülleri vesilesiyle sizlerle bir araya gelmenin heyecanını yaşıyorum. Sektörü olarak bizler de pandeminin yeniden inşa ettiği dinamiklere uyum sağlamak için son 2 yıldır daha farklı bir çaba sarf etmeye başladık. Teknoloji yöneticilerinin de bu dönemde sorumlulukları arttı. Teknolojinin direksiyon olduğu bir oyunda, güçlü birer oyun kurucu haline geldiler. Bu bağlamda, Dell Technologies olarak yaptığımız Global Dijital Dönüşüm Endeksi’ne göre, dijital liderlerin %96’sı veri toplama, analiz etme ve bunlara göre hareket etme becerilerinin uyum sağlamayı ve hayatta kalmayı kolaylaştırdığını söylerken, %61’lik bir kesim ise bunun halihazırda yeni ihtiyaçları karşılamak için servisleri ve tüketim modellerini dönüştürmek için kullandığını belirtiyor. Bu sonuçlar, başarılı olmanın yolunun işleri optimize etmekten geçtiğini gösteriyor. Bizim için teknoloji; daha iyi bir gelecek ve yaşanılabilir bir dünyaya hizmet ediyor olmalı. Ülkemizde de bu örneklerin arttığını görüyoruz ve teknolojileriyle ülkemize değer katan şirketlerin ve siz değerli teknoloji yöneticilerinin bu konuda yaptıklarıyla gurur duyuyoruz. Bugün ödülle onurlandırılacak tüm CIO’ları gönülden tebrik ediyorum. Bu sektöre girmeyi düşünen ve soru işaretleri olan gençlere örnek olmaya devam etmenizi diliyorum.”

Ödül gecesinde şu CIO’lar gerçekleştirdikleri projeler ile ödüllendirilmeye layık bulundular.

 1. AHMET COŞKUN – THY Teknik
 2. ALİ ÇAĞATAY SÖZER – Kuzey Ege Otoyolu
 3. AZİZ FAHRİ ARKAN – AgeSA
 4. CİHAN ADAR – Greyder
 5. ERDAL KEMİKLİ – Otokoç
 6. ERDOĞAN BAYRAK – BELBİM
 7. ERKAN AYTÜRK – Toyota
 8. ETHEM TOPGÜL – Intercity
 9. FULYA BIÇAK MUŞTU – Zorlu Enerji
 10. GÜRKAN TAŞKIRAN – Kiğılı
 11. HAKAN UÇAR – Yorglass
 12. HANDAN KARAKUŞ – CarreforuSA
 13. KEREM ÖZTÜRK – TAV
 14. KORAY KURT – Abdi İbrahim İlaç
 15. KÖKSAL KÜÇÜKADA – SANKO
 16. MEHMET BÜTÜN – Vakıf Katılım Bankası
 17. MEHMET FIRAT – EnerjiSA
 18. MEHMET UÇANSOY – EPİAŞ
 19. MURAT YONAR – MAY Tohum
 20. MUSTAFA BEZEKLİOĞLU – Türkiye Finans Katılım Bankası
 21. OĞUZHAN YILDIZ – Kalyon Holding
 22. SABRİ GÖKMENLER – İş Bankası
 23. SERDAR DİLMEN – DHL Express
 24. SERDAR YILMAZ – Fibabanka
 25. SERKAN ÇİL – Koç Üniversitesi
 26. SEYİT ERTUĞRUL – TAM Finans
 27. TUNA TAŞ – AstraZeneca
 28. UĞUR SERKAN TAŞKIN – Koçtaş
 29. YAŞAR KUTLU – Başbuğ Grup
 30. AHMET TURAN POLAT – YKK
 31. YAMAN ACAR – İpragaz
 32. YEKTA CAYMAZ – Arçelik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu