Android kullanıcılarına virüs uyarısı geldi

Android kullanıcıları için virüs uyarısı geldi. 
Android işletim sistemli telefonlarda tuhaf uyarılar alan kullanıcılar için önemli bir açıklama geldi. Android’li telefonunuz ortada hiçbir şey yokken garip uyarılar vermeye başladıysa, bunun nedeni birkaç hafta önce yüklediğiniz “Durak” uygulaması veya benzerleri olabilir.

Android uygulaması başta tamamen doğal görünüyor

Güvenlik firması Avast’ın Google Play’de keşfettiği, içerisinde adware bulunan uygulamalar arasında en popüleri Durak adındaki kart oyunu. 5 – 10 milyon kez indirilen uygulama, Avast’tan Filip Chytry’nin blog gönderisine göre başta tamamen normal görünüyor. Ancak bir hafta sonra telefonunuzun sıradışı davranmaya başladığını görüyorsunuz. Firmaya göre bazı uygulamaların gerçek yüzünü göstermesi, bir ayı bulabiliyor. Durak’a benzer uygulamaların Google Play’de dolaştığını söyleyen Avast’a göre adware, cihazınızın kilidini her açtığınızda karşınıza çeşitli sorunlarla ilgili, örneğin cebinizde virüs olduğu veya depolama alanınızın pornografik öğelerle dolu olduğuna dair uyarılar gösteriyor.

Ücretli SMS gönderen uygulamalara yönlendiriyor

Uzmanlar bunu, zararlı uygulamanın kullanıcıyı kandırmak ve sahte sayfalara yönlendirmek, ardından ücretli SMS gönderen uygulamalar indirmenizi sağlamak için söylediği yalanlar olduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu