Site icon CIO Update

Apple’ın Yeni M4 çipi, şimdiye kadarki en hızlı Neural Engine ile birlikte geliyor!

Apple'ın Yeni M4 Çipi, Şimdiye Kadarki En Hızlı Neural Engine ile Birlikte Geliyor!

Apple'ın Yeni M4 Çipi, Şimdiye Kadarki En Hızlı Neural Engine ile Birlikte Geliyor!

Apple, yeni nesil Apple Silicon çipi olan M4’ü tanıttı. 3 nanometre çip mimarisi ile inşa edilen M4, temelden itibaren yapay zeka için tasarlanan ilk Apple çipidir. M4, yeni nesil iPad Pro’nun gücünü sağlayan bir çip ve yakında Mac’lerde de kullanılacak. Bu çipin neleri değiştirdiğine dair detaylara yazımızın devamından hep birlikte göz atalım.

Apple, M4 çipini yapay zeka, hız ve ince tasarım açısından çığır açan bir ürün olarak nitelendiriyor. Bu çip, iPad Pro’yu türünün en güçlü cihazı haline getiriyor.

Apple’ın Yeni M4 Çipi, Şimdiye Kadarki En Hızlı Neural Engine ile Birlikte Geliyor

Ultra Retina XDR ekranı ve ince tasarım

M4, 28 milyar transistörden oluşan ikinci nesil 3 nanometre teknolojisiyle inşa edilmiştir. Bu, Apple silikonunun güç verimliliğini daha da ileri taşır. Ayrıca, M4, Ultra Retina XDR ekranın hassas renk doğruluğu ve parlaklık tutarlılığını sağlayan tamamen yeni bir ekran motoruna sahiptir. Bu ekran, iki OLED panelinin ışığını birleştirerek oluşturulan bir teknoloji harikası.

Yeni 10 çekirdekli CPU

M4, dört performans çekirdeği ve altı verimlilik çekirdeğinden oluşan yeni bir 10 çekirdekli CPU’ya sahiptir. Yeni nesil çekirdekler, performans çekirdekleri için daha geniş bir çözümleme ve yürütme motoruna sahiptir. Verimlilik çekirdekleri için ise daha derin bir yürütme motoru bulunur. Her iki çekirdek türü de gelişmiş, yeni nesil ML hızlandırıcılarına sahip.

M4, H.264, HEVC ve ProRes’e ek olarak AV1 codec bileşeninin donanım hızlandırmasını da destekler. Son söylentilere göre bu yılın sonlarında M4 destekli Mac’ler de gelecek.

Güçlü sinir ağı motor

M4, Apple’ın bugüne kadarki en hızlı Sinir Ağı Motoruna sahiptir. Saniyede 38 trilyon işlem yapabilen bu motor, herhangi bir yapay zeka bilgisayarının sinir işlem biriminden daha hızlıdır. Daha hızlı bellek bant genişliği, CPU’daki yeni nesil makine öğrenimi hızlandırıcıları ve yüksek performanslı GPU ile birleştiğinde, M4, yapay zeka için olağanüstü güçlü bir cihaz haline gelir.

Çevre dostu tasarım

M4, önceki iPad Pro’daki M2’ye göre %50 daha hızlı CPU performansı ve dört kat daha hızlı render performansı sunar. Aynı zamanda çevre dostu bir tasarıma sahip.

Exit mobile version