Avea'nın Kayıp Suriyeli Aileler projesi finalde

Avea, Kayıp Suriyeli Aileler projesi ile Dünya GSM Birliği (GSMA) 2015 Dünya Mobil Kongresi’ne damgasını vurmaya hazırlanıyor. Dünya Mobil Kongresi kapsamında verilecek olan ve bu yıl 800’den fazla projenin yarıştığı Global Mobil Ödülleri’nde Avea, “Sesli Adımlar” uygulaması ve “Kayıp Suriyeli Ailelerin Birleştirilmesi” projesiyle finale kaldı. Bu yıl yirmincisi düzenlenecek olan GSMA ödülleri, mobil teknoloji dünyasının küresel ölçekteki en prestijli ödülü olarak nitelendiriliyor.
“Toplumsal ve Ekonomik Gelişme” kategorisi “En İyi Mobil Ürün-Uygulama” alt başlığında finalde yarışacak Sesli Adımlar uygulaması, Türkiye’de ve dünyada kendi alanında bir ilk oluşuyla dikkat çekiyor. Avea, ayrıca yine aynı kategoride yer alan “Mobil Teknolojilerin Acil Durumlar ve İnsanı Yardım İçin En iyi Kullanımı” alt başlığında REFUNITE, Ericsson, Asiacell ve Zain Group işbirliğiyle hayata geçirilen “Kayıp Suriyeli Ailelerin Birleştirilmesi” projesine Türkiye’den katılan tek mobil operatör olarak öne çıkıyor.

Kayıp Suriyeli sığınmacıları yakınlarıyla buluşturuyor

“Kayıp Suriyeli Ailelerin Birleştirilmesi” projesiyle Suriyeli aileler, Refugees United platformunu SMS ve ücretsiz arama yapabilecekleri numaralar aracılığıyla kullanabiliyor. Platform, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara Avea tarafından Arapça ve İngilizce içerikli lokasyon bazlı SMS gönderimleriyle duyuruluyor ve Suriyeli sığınmacıları Refugees United’in Kenya’daki müşteri hizmetlerine kayıt olmaya çağırıyor.
Refugees United müşteri hizmetlerine sığınmacıların kaydı Avea tarafından ücretsiz olarak sağlanan hatlardan ya da sığınmacıların kısa numaraya gönderdikleri ücretsiz SMS’ler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Kaydın ardından kayıp sığınmacıların Refugees United tarafında tespit edilmesiyle sığınmacıların tekrar bir araya getirilmesi sağlanıyor.

Sesli Adımlar, görme engellilerin hayatını kolaylaştırıyor

Avea’nın görme engellilerin yaşadığı sıkıntıları azaltmak ve onların sosyal hayata uyumunu kolaylaştırmak adına hayata geçirdiği Sesli Adımlar uygulaması, görme engellilere alışveriş merkezlerinde bulundukları noktayı adım adım ve sesli olarak belirten bir kılavuz olarak geliştirildi. Uygulama 16 ülkede toplam 196 alışveriş merkeziyle Avrupa’da sektör lideri olan ECE Grubu’nun iştiraki ECE Türkiye ile birlikte hayata geçirildi.
“Toplumsal ve Ekonomik Gelişme” kategorisi kapsamında “En İyi Mobil Ürün-Uygulama” alt başlığında finalde yarışacak olan uygulama, ilk olarak Türkiye’de altı alışveriş merkezinde görme engelli vatandaşların hizmetine sunuldu. Avea’nın teknolojik altyapısıyla, BoniBeacon ağı üzerinden iBeacon / Bluetooth-Low-Energy Smart Beacon’lar kullanılarak dünyada kendi alanında ilk defa Türkiye’de gerçekleştirilen uygulama, abonesi olunan operatörden bağımsız olarak tüm görme engelliler tarafından kullanılabiliyor. Sesli Adımlar uygulaması, mobil uygulama üzerinden konum bulma ve mağaza sorgulama imkânı sağlıyor. Uygulama bu sayede görme engellilerin yardım almaksızın tek başlarına kolayca sosyalleşmelerini ve daha da özgürleşmelerini mümkün hale getiriyor.
İngilizce ve Türkçe desteğine sahip olan Sesli Adımlar uygulamasının hastane, havaalanı, otel ve devlet binaları gibi yapılarda da yaygınlaşması hedefleniyor.
Sesli Adımlar uygulamasını iOS cihazlar için buradan, Android cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.
 

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu