BTK, cep telefonlarının yurtdışı kullanımı ile ilgili uyardı

Sömestr dolayısıyla tatil veya umre için yurtdışına çıkacak vatandaşlara cep telefonlarının yurtdışı kullanımı sonucunda faturalarında şok yaşamamaları için BTK’dan uyarı geldi. BTK hazırladığı broşür ile aboneleri yurtdışındaki yüksek cep telefonu faturaları konusunda uyardı.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, vatandaşlarımızın yurt dışı telefon kullanımları nedeniyle yaşadıkları fatura şoklarından dolayı fatura şikâyetlerinin arttığına dikkat çekti. BTK Başkanı Acarer, özellikle yurt dışında veri ücretlerinin yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımızın fatura şokları ile karşılaşmalarına neden olabildiğine işaret ederek,yurtdışında fatura şoku ile karşılaşılmaması için uyarılarda bulundu.
Acarer, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esasları’na göre uluslararası mobil veri dolaşım hizmetinden yararlanan abonelerin veri kullanım tutarları 100 ve 250 TL’ye ulaştığında mobil işletmeciler tarafından bilgilendirilmesi zorunluluğu getirdik.”dedi.
Acarer, BTK tarafından hazırlanan broşürde vatandaşların yurtdışında telefon kullanımları nedeniyle fatura şoku ile karşılaşmaması için şu uyarılarda bulunulduğunu açıkladı:

Aranmanın ücretli olduğunu unutmayın

– Yurtdışında internet kullanımınızdan kaynaklanan veya telefonunuza kayıtlı programların güncellenmesi gibi nedenlerden doğabilecek yüksek veri kullanımının oluşmaması için telefonunuzun ayarlar menüsünden veri alış verişinin açık olup olmadığını kontrol ediniz,
– İşletmeciniz tarafından size gönderilen kısa mesajda yer alan tarife bilgilendirmesini dikkatlice okuyunuz,
-İşletmecinizin yurtdışında geçerli tarifeleri hakkında bilgi edinerek, size en uygun yurtdışı tarife/pakete kaydolmanızın size büyük avantajlar sağlayacağını unutmayınız,
– Kaydolduğunuz tarife/pakete ilişkin kullanımlarınızı gözden geçirerek kontrol ediniz,
-İşletmeciniz tarafından belirtilmediği müddetçe yurtiçindeki paketlerin yurtdışında geçerli olmadığını unutmayınız.
– Yurtdışındayken, arama yapmanızın yanında aranıldığınızda da ücretlendirileceğinizi unutmayınız.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu