Cep telefonları 20 yıl önce nasıldı?

2015 yılına adım attığımız ilk günlerde çevremizde 20 yıldır hayatımızda olan ve gelişimine bizzat tanık olduğumuz pek çok eşya ve cihaz görebiliyoruz. Peki cep telefonları 20 yıldır hayatımızda nasıl bir yer edindi ve hangi özellikleri değişti? İşte eski ve yeni cep telefonları
Aslında akıllı telefonları hayatımıza girişi 20 yılı öncesine kadar gitmiyor. 2000’li yılların başında tanıştığımız akıllı telefonlar 15 yıldır hayatımızda. “Cep telefonu” olarak nitelendirebileceğimiz sadece çağrı atıp almamızı sağlayan cihazların miladı ise tam da bahsettiğimiz üzere 20 yıla kadar uzanıyor.
Hepimizin belki de ilk akıllı telefonu olarak tanımlayabileceğimiz Ericsson R380 büyük bir anteni olan, büyük tuş takımlarına sahip kendine has işletim sistemiyle dikkat çekiyordu. Ekranı yok denecek kadar küçük, sadece çağrı alma ve çağrı göndermeye yarayan ve en önemli özelliği de SMS göndermesi olan bu telefonların yerini zamanla daha gelişmişleri aldı. Nokia 232 de bunlardan biriydi. Gücü ve renk seçenekleri o zamanki kullanıcıyı hayli şaşırttı.
nokia232-252

Kamera özellikleri zayıf cep telefonları

Peki bu telefonların bugünkü olağanüstü donanım ve yazılımlara sahip olana kadar hangi özelliklerden geçti? Eski telefonların küçücük ekranlarının üzerinde bugünkü gibi sinyal gücü, pil ömrü ve gelen çağrıyı gösteren simgeler elbette ki bulunuyordu. Ancak kontrol klavye üzerinden yapılıyordu. Üstelik, bu tür telefonlarda kamera özellikleri oldukça zayıf olmakla birlikte, dokunmatik ekran özelliği de yoktu.
4G’nin henüz ülkemizde hazır olmadığını söylerken, bugün cihazlarda 3G kullanıldığını bir kez daha hatırlatabiliriz. Ancak eski telefonlarda 1G vardı ve bu telefonlar dinlemeye son derece müsait, güvenlik açıkları bulunan telefonlardı. Üstelik bu cihazlar iyi bir ses deneyimi de sunmuyorlardı.
cep telefonları (2)

100 telefon numarası bile kaydedemeyen telefonlar

Toplam 100 telefon  numarasını bile hafızasına kaydedemeyen telefonlara nazaran bugün bakıldığında, dahili depolama alanları bile o kadar önemli görülmüyor. GB’larca boş alan yeni nesil akıllı telefonlarda bizleri bekliyor.
 
 

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu