Cep telefonları pil kullanımlarından bile izleniyor!

Android telefonların GPS ya da kablosuz internet bağlantısı olmadan da sadece pil kullanımlarına bakılarak izlenebileceği ortaya çıktı.
Akıllı telefonlar, baz istasyonlarından uzaklaşıldıkça daha çok pil tüketiyor. Aynı şekilde, sinyal ararken karşılaşılan engeller de pil tüketimini artırıyor. Araştırmacılara göre, algoritmalarla diğer aktivitelerden kaynaklanan ilave pil tüketimini ayırmak mümkün. ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden uzmanlar, enerji tüketimiyle ilgili veri toplayacak bir uygulama geliştirdi.

Kullanıcının şüphesini çekmeyecek izinler

Yan Michalevsky, Dan Boneh ve Aaron Schulman ve Gabi Nakibly adlı uzmanlar, makalelerinde, “Kötü amaçlı telefon uygulamalarının ne GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) ne de yerel internet sağlayıcılarının kablosuz internet ağına girme izni var. Bizim çalışmamız, cep telefonu şebekesi ve pil kullanımı verilerine girilmesi esasına dayanıyor. Ve bunlar, uygulamalar için çok yaygın olarak alınan ve kullanıcının şüphesini çekmeyecek izinler” dedi.
Uzmanlara göre halihazırda Android uygulaması indirilen Google Play mağazasında bu bilgiler için izin isteyen 179 uygulama mevcut. Makaleye göre örneğin müzik dinlemek, harita uygulamasını çalıştırmak, telefonda aranmak ve sosyal medyayı kullanmak pil harcıyor. Ancak “makine öğrenimi” hesaba katılarak bunlardan kaynaklanan pil kullanımı ayırt edilebiliyor.
Makalede şöyle deniyor: “Tüm bu ‘gürültünün’ algoritmamızı yanıltmamasının nedeni, bu gürültünün telefonun bulunduğu yerle bir bağlantısı olmamasıdır. Bu nedenle, birkaç dakikalık enerji ölçümüyle, algoritma, gürültünün ötesini görmeye başlıyor.”
Testler, 3G kullanan telefonlarda gerçekleştirildi. Ancak testlerde, sinyal uzunlukları ölçülmedi. Zira bu veri cihazlar tarafından korunuyor.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu