Fatura öderken oltaya gelmeyin!

Oltama(Phishing) saldırıları tüm dünyanın başına bela olmaya devam ediyor. Anti-Phishing Çalışma grubu (www.apwg.org) 2013 3. çeyrek oltalama raporunu yayınladı. Rapora göre 2. Çeyrekteki tespit edilen phishing saldırıları %20 artarak 143,353 adet olarak belirlendi.

Saldırılar o kadar ciddi boyutlara geldi ki FBI web sayfasından duyuru yapmak ihtiyacı hissetti. FBI http://www.fbi.gov/scams-safety/e-scams adresinden FBI adına gönderilen oltalama e-posta örnekleri yayınlayarak vatandaşlarına bu tür e-postalara kanmaması gerektiğini belirtti.
Türkiye de de durum dünyadan farklı değil. Her geçen gün fatura, hesap özeti, uçak bileti şeklinde zararlı içerik bulunduran sahte e-postalar Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar, hava yolu şirketi ve telekom operatörlerinden geliyormuş gibi alıcılara gönderiliyor. Eklerin yanlışlıkla açılması sonucu ciddi veri kayıpları yaşanıyor.

Ar-GE faaliyetleri yanında sosyal bilişim sorumluluğu kapsamında da kamuyu bilgilendirici faaliyetlerde bulunma kararı aldı. Güvenli İletişim Teknolojileri, yeni nesil ağ altyapıları ve siber güvenlik teknolojilerine yatırım yapan Vizyon Arge A.Ş ‘nin firması olan SurGATE Labs CTO’su İsmail Yenigül konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Günümüzde e-posta üzerinden yapılan siber saldırılarda phishing e-postaları ön sırada bulunmaktadır. Bu tarz saldırılardan korunmanın en kolay ve etkin yöntemlerinden birisi de SPF(Sender Policy Framework) kullanımıdır. SurGATE Messaging Gateway ürünümüzde SPF ve kendi geliştirdiğimiz Anti-Spoofing özelliği bulunmaktadır. Türkiye’de güvenli e-posta iletişimi için doğru ve etkin SPF kullanımını artırıcı tanıtım ve destek faaliyetlerinde bulunacağız. Unutmayalım son günlerde veri, zaman ve para kaybına sebebiyet veren malware fatura e-postaları hep bilinen kurumların e-posta adreslerden geliyor gibi gözükmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu